Windows

CCleaner zaliczył sporą wpadkę. Prezentujemy alternatywy dla tego programu

Jakub Szczęsny
18

Pisaliśmy dla Was dzisiaj o CCleanerze, który zaliczył niesamowicie szokującą wpadkę, która polegała na podmianie instalatora na głównej stronie producenta programu. W jej ramach, użytkownicy pobierali nie tylko pakiet zawierający w sobie narzędzie konserwacyjny, ale również złośliwe oprogramowanie. Postanowiliśmy zaprezentować Wam kilka programów, które mogą stanowić alternatywę dla CCleanera, jeżeli macie wątpliwości odnośnie korzystania z niego.

Po pierwsze, warto jednak sobie wyjaśnić, czy w ogóle warto korzystać z takich programów konserwujących system. Okazuje się, że w przypadku niektórych koni trojańskich, czy malware, skorzystanie z aplikacji czyszczących śmieci w systemie może się okazać bardzo pomocne. CCleaner zawiera w sobie mechanizmy, które pozwalają "posprzątać" po niebezpiecznym oprogramowaniu, które wkradło się do naszego komputera. Przy okazji, zajmuje się on plikami cache oraz niepotrzebnymi (lub niebezpiecznymi) wpisami w rejestrze systemowym, którego zapchanie może się skończyć poważnymi niedomaganiami systemu Windows. Ale czy obecnie warto korzystać z tego typu programów?

Bo Windows obecnie jest systemem, który całkiem dobrze radzi sobie z tzw. "próbą czasu" i odmiennie od wcześniejszych wersji (XP, Vista) potrafi zachować sprawność działania nawet po kilku latach od świeżego zainstalowania systemu. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których będziemy chcieli skorzystać z narzędzi optymalizacyjnych (na przykład celem zwolnienia miejsca na dysku lub wyczyszczenia śmieci po niebezpiecznym oprogramowaniu). Warto wtedy wiedzieć, z jakiego programu powinniśmy skorzystać.

BleachBit

bleachbit

BleachBit właściwie powiela funkcje, które możemy znaleźć w programach konserwujących system. Aplikacja pozwala na usunięcie nieużywanych plików celem zwolnienia miejsca na dysku, ale nie tylko. Zajmuje się również niepotrzebnymi zasobami cache, a także historią przeglądania, danymi lokalizacyjnymi, logami, plikami tymczasowymi, uszkodzonymi skrótami. Jest w stanie także konserwować niektóre programy, na przykład Google Chrome, Internet Explorera, GIMP-a, Chromium, Epifany i sporo innych aplikacji, które z biegiem czasu mogą gromadzić spore zasoby informacji.

Pobierz BleachBit na oficjalnej stronie producenta oprogramowania

Clean Master

clean master

Clean Master powiela funkcje BleachBita oraz CCleanera. Podobnie jest przeznaczony do czyszczenia śmieci znajdujących się wewnątrz systemu operacyjnego. Pozwala na uwolnienie sporej ilości miejsca na dysku, skuteczne odinstalowanie niektórych programów, a także uporządkowanie rejestru systemowego, który z biegiem czasu może obfitować w sporo nieaktualnych wpisów. Clean Master jest przeznaczony nie tylko dla pecetów - producent oprogramowania oferuje również aplikację dla systemu Android.

Pobierz Clean Master na oficjalnej stronie producenta oprogramowania

AVG PC Tuneup

AVG PC Tuneup

Jest to narzędzie firmy AVG stojącej również za osobnym pakietem antywirusowym służące do optymalizacji systemu - głównie celem zwiększenia jego wydajności. W gronie funkcji PC Tuneup znalazły się mechanizmy, które pozwalają na wyłączenie programów uruchamiających się razem z systemem Windows, a także wskazujące duplikaty plików w systemie, dzięki czemu można je usunąć oszczędzając sporo miejsca. Ponadto, program pozwala na usunięcie programów, które nie usunęły się w całości.

Pobierz AVG Tuneup z oficjalnej strony producenta oprogramowania

Duplicate Cleaner

duplicate cleaner

Program służy głównie do znajdowania duplikatów plików na komputerach. Jeżeli uważacie, że powinniście zrobić porządki pod tym kątem na swojej maszynie - Duplicate Cleaner będzie naprawdę dobrym wyborem. Skutecznie znajduje kopie tych samych plików w różnych lokalizacjach i pozwala na ich szybkie oraz bezpieczne usunięcie. Ponadto, rozpoznaje duplikaty nawet wtedy, gdy są zapisane w różnych formatach (na przykład muzykę).

Pobierz Duplicate Cleaner z oficjalnej strony producenta oprogramowania

Wise Disk Cleaner

Wise Disk Cleaner

Bardzo lekki, prosty w obsłudze i szybki program do konserwowania systemu operacyjnego. Za jego pomocą możliwe jest usunięcie tymczasowych plików systemu Windows, znalezienie duplikatów plików oraz wyczyszczenie danych aplikacji, które potrafią gromadzić spore ilości informacji. Ponadto, w programie zawarto mechanizm defragmentacji plików - korzystanie z niego w przypadku dysków SSD jest mocno niezalecane. Przede wszystkim, takie działanie z punktu widzenia szybkości dysków półprzewodnikowych jest kompletnie bezcelowe.

Pobierz Wise Disk Cleaner ze strony producenta oprogramowania

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu