Intel

AIDA ujawniła całą gamę procesorów Intela 8. generacji

KP
Kamil Pieczonka
9

Intel nie ma w zwyczaju podawać informacji o swoich nowych produktach przed ich oficjalną premierą, jednak raz na jakiś czas zdarzają się przecieki. Tym razem winowajcą nie jest żaden sklep, który za szybko wrzucił do oferty nowe procesory, a twórcy aplikacji AIDA64. AIDA64 to program, który pozwala nam np. sprawdzić dokładną specyfikację komputera.

Pokaźną listę nadchodzących procesorów Intela opublikowano w ramach opisu listy zmian najnowszej wersji tej aplikacji. Znalazły się na niej nie tylko układy Coffee Lake, ale również kilka procesorów, które prawdopodobnie będą należeć do 9. generacji architektury Core, znanej pod kodową nazwą Ice Lake. AnandTech zebrał wszystkie te modele i uszeregował je w całej gamie, a ta zapowiada się naprawdę imponująco. Na ten moment jest to już 46 różnych układów dla komputerów stacjonarnych. Dla porównania Kaby Lake (7. generacja) miał tylko 28  wersji, a Skylake (6. generacja) 30. Z drugiej strony Haswell (4. generacja) był obecny aż w 80 różnych procesorach desktopowych.

Cała gama procesorów 8. generacji

Na ten moment w ofercie Intela znajduje się zaledwie 6 procesorów Coffee Lake, i dla nikogo nie było tajemnicą, że na początku 2018 roku oferta ta zostanie rozszerzona. Zdumienie może budzić za to skala, w jakiej Chipzilla planuje to zrobić. Rodzina Core i7 powiększy się o 4 kolejne modele, te z dopiskiem T to układy o niższym TDP (35W), nie wiadomo co oznacza literka B. Najprawdopodobniej może chodzić w ich przypadku o wersję biznesową (z technologią vPro). Serie Core i5 i i3 zyskają aż po 10 nowych modeli. W tej pierwszej pojawi się jeszcze jeden model z dopiskiem K, który będzie miał odblokowany mnożnik. Core i5-8650K powinien być też domyślnie wyżej taktowany niż obecnie dostępny 8600K. W tej drugiej pojawią się pośrednie modele oraz ich wersje z literką T. Najsłabszy będzie Core i3-8000, który będzie jeszcze niżej taktowany niż obecnie dostępny Core i3-8100.

W najniższym segmencie pojawi się nowa wersja Pentium oznaczona dopiskiem Gold. Nie tak dawno Intel zdecydował, że podzieli serie Pentium na Gold (bazującą na architekturze Core) oraz Silver (Atom). Podobnie zrobiono z Celeronem, który dostępny jest w wersji G (Core) oraz N/J (Atom). Pentium Gold będą posiadały 2 rdzenie i włączony HyperThreading, który pozwoli obsłużyć im 4 wątki. To identyczna konfiguracja jaką do niedawna posiadały jeszcze modele Core i3. Nie wiemy jednak na ten moment nic o zegarach tych procesorów. Najtańsze będą Celerony wyposażone w 2 rdzenie i zaledwie 2 MB pamięci cache L3.

Będą też nowe mobilne układy

Intel zamierza też wprowadzić do oferty kilka bardzo wydajnych układów mobilnych. Przeznaczone dla raczej większych notebooków (TDP 45W) będą bazować na architekturze Coffee Lake-H. Co ciekawe, w tej chwili Intel teoretycznie ma już w ofercie procesory mobilne 8. generacji, ale tak naprawdę bazują one na architekturze Kaby Lake. Nowe układy, wśród których po raz pierwszy pojawia się Core i9 powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Będą oni mieli do dyspozycji nawet 6 rdzeni i zapewne nieco niższy zegar niż desktopy. Wiele jednak wskazuje na to, że Core i9-8950HK będzie można podkręcić, o ile oczywiście pozwoli na to układ chłodzenia.

W planach już 9. generacja?

Jakby tego było mało, w aplikacji AIDA64 dodano także kody dla procesorów 9. generacji. Te powinny bazować na architekturze Ice Lake, która ma być już produkowana w wymiarze technologicznym 10 nm. Na ten moment pojawiła wzmianka o kilku układach z rodziny Core i5 i Core i3. Trudno jednak oczekiwać, żeby Intel wprowadził je do swojej oferty nawet w pierwszej połowie przyszłego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu