Polska

Byłem wczoraj na otwarciu pierwszego salonu druku 3D w tej części Europy

Tomasz Popielarczyk
Byłem wczoraj na otwarciu pierwszego salonu druku 3D w tej części Europy
11

Druk 3D rozwija się w niezwykłym tempie. Rynek rośnie jak szalony i bije kolejne rekordy. Bez wątpienia przyczynia się do tego polski Zortrax, o którym na łamach Antyweba pisaliśmy już niejednokrotnie. Wczorajszego wieczoru w centrum Warszawy otwarto Zortrax Store, pierwszy salon druku 3D w naszym r...

Druk 3D rozwija się w niezwykłym tempie. Rynek rośnie jak szalony i bije kolejne rekordy. Bez wątpienia przyczynia się do tego polski Zortrax, o którym na łamach Antyweba pisaliśmy już niejednokrotnie. Wczorajszego wieczoru w centrum Warszawy otwarto Zortrax Store, pierwszy salon druku 3D w naszym regionie.

Jaką rolę ma pełnić taki salon? Zortrax Store to nie tylko punkt dystrybucji. Firma chce, aby placówka stała się swoistym centrum druku 3D w Warszawie. W związku z tym planowanych jest kilka interesujących inicjatyw. Przede wszystkim każdy zainteresowany drukiem 3D będzie mógł tutaj przyjść i na własne oczy zobaczyć, jak działa tego typu sprzęt oraz co potrafi. Twórcy Zortrax Store przyznają, że aż 8 nad 10 osób zainteresowanych drukarką 3D decyduje się na zakup po poznaniu jej możliwości w praktyce. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby przyjść z gotowym projektem i skorzystać z odpłatnej usługi wydruku 3D (lub nawet przyjść z samym pomysłem na projekt).

Kluczową rolą salonu ma być jednak edukacja. W miejscu tym mają być organizowane bezpłatne spotkania, warsztaty oraz wykłady dla studentów oraz pasjonatów. Polski system edukacji nie jest pod tym względem doskonały i często nie uwzględnia w procesie nauczania druku 3D. Zortrax Store ma to zmieniać i budować świadomość tej technologii wśród konsumentów oraz przyszłych inżynierów. W ten sposób korzyści będą odnosili wszyscy. Zortrax zdobędzie nowych klientów, którzy zechcą zaimplementować druk 3D w swoich biznesach (a przede wszystkim znajdą powody przemawiające za tym), a na rynku pracy pojawi się więcej "drukarzy 3D". Chyba nikt nie wątpi, że jest to bardzo przyszłościowa profesja. Rafał Tomasiak, CEO Zortrax tłumaczy:

W chwili obecnej prowadzimy rozmowy z kilkoma uczelniami, kształcącymi przyszłych inżynierów i projektantów i mamy nadzieję, że już wkrótce w salonie odbywać się będą spotkania i wykłady organizowane dla studentów. Kształtowanie świadomości polskiego rynku na temat użyteczności druku 3D i możliwości wykorzystania go w profesjonalnych projektach, to jeden z głównych powodów, który przemawiał za powstaniem Zortrax Store w Warszawie. Jestem przekonany, że Zortrax Store w niedługim czasie stanie się bardzo ważnym punktem na technologicznej mapie Polski

Na liście partnerów Zortraxa znajdują się m.in. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Lista ta ma być jednak stale poszerzana o nowe uczelnie oraz firmy, które już od jakiegoś czasu stosują u siebie druk 3D.

Zortrax Store jest ulokowany przy ulicy Grzybowskiej 4 w Warszawie. Można go odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 19:00. Salon nie jest prowadzony bezpośrednio przez Zortrax. Odpowiada za niego firma 3D Phoenix, która jest oficjalnym partnerem sprzedażowym Zortraxa w Polsce. Co ciekawe 3D Phoenix sprzedaje również inne drukarki, ale to właśnie Zortrax jest dla nich marką priorytetową. I trudno się dziwić, bo polskie drukarki 3D zgarniają naprawdę dobre oceny i zajmują wysokie miejsca w rankingach. Są tanie (jak na ten segment), potrafią wykorzystywać zróżnicowane materiały, a także nie wymagają specjalistycznej wiedzy, by je obsługiwać.

Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu na rynku druku 3D, otwarcie Zortrax Store jest naprawdę ważnym wydarzeniem. Dziś branżę tę wycenia się na 4,5 mld dol. Do 2020 roku ma ona jednak już dobić do 17,2 mld dol. Daje to średni wzrost na poziomie 25 proc. w skali roku. Dotąd na tę technologię mogli sobie pozwalać jedynie najwięksi, jak chociażby koncerny samochodowe. Dziś jest również coraz częściej wykorzystywana w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jak łatwo się domyślić nowy salon jest właśnie odpowiedzią na ten trend.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu