Świat

Buzz pokazuje innym twoje kontakty z gmaila (jeśli nie przestawisz domyślnych ustawień)!

Grzegorz Marczak
Buzz pokazuje innym twoje kontakty z gmaila (jeśli nie przestawisz domyślnych ustawień)!
53

Serwis businessinsider.com zwrócił moją uwagę na jedną bardzo moim zdaniem poważną wadę Google Buzz. Otóż po aktywowaniu buzz na swoim koncie, domyślnie w naszym profilu google wyświetlana jest lista osób które "obserwujemy" - a tak naprawdę jest to lista naszych kontaktów zarówno z Gmaila jak równi...

Serwis businessinsider.com zwrócił moją uwagę na jedną bardzo moim zdaniem poważną wadę Google Buzz. Otóż po aktywowaniu buzz na swoim koncie, domyślnie w naszym profilu google wyświetlana jest lista osób które "obserwujemy" - a tak naprawdę jest to lista naszych kontaktów zarówno z Gmaila jak również dane osób z którym rozmawialiśmy przez chat!

Oto jak wygląda nasz profil google po aktywacji buzz:O ile w klasycznych serwisach społecznościowych upublicznienie listy tak zwanych "znajomych" nie jest pewnie problemem o tyle w przypadku Gmaila mowa jest o naprawdę bliskich nam osobach, rodzinie, przyjaciołach itp. Nie wszyscy mogą chcieć pokazać całemu światu, że kowalski czy kowalska jest osobą z którą często korespondujemy (niektórzy wręcz wolą to ukryć przed innymi znajomymi z listy kontaktów :) ). Niestety Buzz domyślnie pokazuje te informacje w naszym profilu Google dopóki ich ręcznie nie wyłączymy.

Co trzeba zrobić aby w naszym profilu te informacje się nie pokazywał? Należy wejść w edycję profilu Google i zakładce o mnie (pierwsza od lewej) zaraz obok zdjęcia odznaczyć opcję : Wyświetl listę osób, które obserwuję, oraz osób, które mnie obserwują.

W całej tej sytuacji najbardziej zaskakujący jest fakt, że Google informując nas o tym, że nasz profil w Google musi być publiczny i że będzie zawierał zdjęcie oraz nasze imię i nazwisko nie ma słowa o tym, że pokażemy również światu imiona, nazwiska i adresy email naszych osobistych kontaktów z gmail-a.

Warto też dodać, że nie jest to przeoczenie ze strony Google - podobno ludzie od Buzz twierdzą, że ustawienie udostępniania tych informacji jest z premedytacją domyślne po to aby inni mogli łatwiej znaleźć osoby które można śledzić (czyli kontakty naszych znajomych).

Możliwe, że dla wielu osób to co powyżej opisałem nie jest specjalnym problemem - ja jednak wolę sam decydować o tym kto widzi ok 90 osób z którym się najczęściej kontaktuję i wymieniam mailami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlegoogle buzz