Motoryzacja

Buick Enspire EV zapowiedzią elektrycznego SUV-a: Tesla Model X mocno odczuje jego debiut!

Marek Adamowicz
Buick Enspire EV zapowiedzią elektrycznego SUV-a: Tesla Model X mocno odczuje jego debiut!
9

Koncern General Motors prowadzi zintensyfikowane prace nad stworzeniem realnej konkurencji dla Tesli z Modelem X. Buick Enspire EV zapowiada się jako groźny i mocarny konkurent dla SUV-a Elona Muska!

Elonowi Muskowi trzeba oddać jedno. Stworzył firmę, której debiut wprowadził ogromne zamieszanie na światowych rynkach motoryzacyjnych i wprawiła w osłupienie zdecydowaną większość koncernów samochodowych. Stworzenie samochodu elektrycznego o potężnej mocy i ogromnym zasięgu okazało się wielkim sukcesem. Producenci dość nieudolnie próbują nawiązywać rywalizację z Teslą, jednak teraz może okazać się, że w końcu będzie godny rywal. Czy Tesla Model X musi się bać Buicka Enspire EV?

Podczas Salonu Samochodowego w Pekinie, Buick zaprezentował koncepcyjne auto o nazwie Enspire EV. To zapowiedź elektrycznego SUV-a, który ma podjąć dawno już rzuconą rękawicę przez Elona Muska. Chociaż jest to auto koncepcyjne to już sam projekt wydaje się być niezbyt futurystycznym i można doszukiwać się tutaj niektórych elementów, które później trafią do auta seryjnego. Ogromny grill i wąskie światła tworzą ciekawy pas przedni. Lekkie przetłoczenia na bocznych przestrzeniach podkreślają dynamiczny charakter, a plastikowe nakładki przypominają, że Enspire EV to SUV. Z tyłu niewielki spojler zwieńcza masywną klapę bagażnika, a wąski pas świetlny przypomina te stosowane w europejskich autach. W skrócie: dynamicznie i nowocześnie.

Wewnątrz projektanci pozwolili sobie na większe szaleństwa. Nie zapomniano tutaj o dużej ilości ekranów OLED, systemie info-rozrywki z rozszerzonymi funkcjami nawigacji satelitarnej, komunikacji ze światem zewnętrznym i najwyższej klasy nagłośnieniem, czy wykończeniem skórą i prawdziwym drewnem. Podejrzewamy, że tego ostatniego w seryjnym aucie nie znajdziemy.

Buick zapowiada koncepcyjne Enspire EV jako najgroźniejszego rywala dla Tesli Model X. Auto ma być napędzane silnikiem elektrycznym o mocy 560 KM (410 kW), a rozpędzenie do 100 km/h zajmować ma mniej niż 3,5 sekundy. Dzięki zastosowaniu pojemnych baterii zasięg Enspire EV oscylować ma w okolicach 600 km (370 mil). Jeden cykl ładowania do 80% ma trwać zaledwie 40 minut, jednak Buick nie podaje mocy ładowarki na której można osiągnąć takie wyniki.

Chociaż nie jest to auto produkcyjne i nie wiadomo czy Buick Enspire EV trafi do produkcji, to właśnie przez takie projekty General Motors pokazuje, że elektromobilność w motoryzacji nie jest obcym tematem i prowadzone są prace w tym zakresie. W przyszłości z pewnością można spodziewać się premiery elektrycznych aut producenta z Detroit.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu