13

BrandoMetr – sprawdź co mówią o twojej marce w internecie

Social Media to w roku 2009 słowo klucz. Powstają agencje pomagające firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości, pojawiają się domorośli specjaliści od kreowania wizerunku na Twitterach i Facebookach no i oczywiście powstają też narzędzia do monitorowania naszej marki w Social Mediach. Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach praca PR-owca i ludzi zajmujących się wizerunkiem firmy […]

Social Media to w roku 2009 słowo klucz. Powstają agencje pomagające firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości, pojawiają się domorośli specjaliści od kreowania wizerunku na Twitterach i Facebookach no i oczywiście powstają też narzędzia do monitorowania naszej marki w Social Mediach. Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach praca PR-owca i ludzi zajmujących się wizerunkiem firmy nie jest łatwa – szczególnie jeśli działa się aktywnie również w internecie. Opinie i komentarze na temat marki mogą pojawić się w dziesiątkach serwisów internetowych, monitorowanie takiej ilości informacji bez odpowiednich narzędzi staje się po prostu niemożliwe.

Z pomocą przychodzą więc takie webowe aplikacje jak chociażby niedawno uruchomiony brandometr.pl. Korzyści jakie oferuje serwis potencjalnym klientom to min. informacja gdzie toczy się dyskusja o naszej firmie, próba wartościowania dyskusji co ma nam pomóc w podjęciu decyzji o ewentualnej reakcji, statystyki źródeł, wykresy itp.
Serwis od samego początku będzie płatny – niestety nie podano konkretnych cen, są one przedstawiane po wybraniu przez klienta odpowiedniego pakietu i wypełnieniu formularza rejestracyjnego. Serwis powstaje od maja tego roku i jak twierdzą jego autorzy to co pokazali teraz nie jest co prawda ostateczną wersją ale postanowili, że czas już sprawdzić z użytkownikami czy usługa spełnia ich wymagania.

Ponieważ dostałem testowe konto w BrandoMetr dlatego miałem okazje przetestować chwilę ten serwis. Pierwszym krokiem w BrandoMetr jest zdefiniowanie marki poprzez słowa kluczowe, które będą służyć do wyszukiwania informacji. Na tym etapie trzeba dobrze przemyśleć co chcemy monitorować – ponieważ źle dobrane słowo kluczowe spowoduje, że nasze wyniki będą zasypane mało trafnymi informacjami. Na początku wybrałem markę „medicover” i opisałem ją słowami kluczowymi „lekarz”, „przychodnia”, „klinika”, medicover” – to był błąd – należy pamiętać o tym, że system właśnie tych słów kluczowych będzie wyszukiwał.

Niestety wyniki tego co raportuje BrandoMetr są moim zdaniem dalekie od zadowalających. Wygląda to trochę proste wyszukiwanie w wybranych serwisach internetowych.

W przypadku Antyweb – zdefiniowałem słowa kluczowe jako „antyweb” i „grzegorz marczak”. BrandoMetr pokazał mi więc wszystkie moje wpisy z flakera, mojego bloga i miejsc gdzie pojawiło się słowo antyweb itp. Niestety oprócz tego pokazał mi wpisy wszystkich „marczaków” jakich znalazł – tak jakby zupełnie ignorował, że wyszukiwana dwu członowa fraza tworzy całość.

Niestety w przypadku marek, które są aktywne w internecie jak np mbank bardzo trudno będzie odsiać wpisy innych osób od wpisów pracowników banku, którzy promują swoją firmę np. na blipie, flakerze i w serwisach społecznościowych. Wprawdzie podział informacji na blogi, serwisy społecznościowe, mikroblogi, video itp. może pomóc ale nie jest idealna. Nie da się np. wykluczyć jakiegoś serwisu całkowicie z wyników.

Nie chcąc jednak tylko narzekać – muszę przyznać, że BrandoMetr jest porządnie wykonany jeśli chodzi o budowę serwisu i poszerzone opcje raportowania jak wykresy, informacje o najpopularniejszych źródłach itp. Daje nam też podstawowe informacje o tym gdzie poszukiwana fraza się pojawiła. Magii jednak nie ma i przy moim zdaniem „kulejącym” algorytmie analizującym i wyszukującym informacje cała otoczka serwisu i wszystkie wykresy mogą być niezauważone przez klientów.

Pracy przed BrandoMetr jest jeszcze sporo – na chwilę obecną nie odważył bym się chyba zaproponować tego narzędzia klientom. Podstawy jednak już są i myślę, że jeśli znajdzie się rozwiązanie na poukładanie informacji i poprawę algorytmów agregujących to wyrośnie z tego serwisu bardzo ciekawa usługa.