Polska

Bosch z dużymi oszczędnościami dzięki zastosowaniu drukarek polskiej firmy Zortrax

Paweł Winiarski
Bosch z dużymi oszczędnościami dzięki zastosowaniu drukarek polskiej firmy Zortrax
11

Nasz rodzimy Zortrax ma się coraz lepiej i co jakiś czas słyszę o nowych sukcesach firmy. Tym razem ciekawostka - polskie drukarki 3D pomagają firmie Bosch zaoszczędzić pieniądze w jednej ze swoich fabryk.

Bosch ma sobie fabrykę we francuskim Mondeville. Zakład zajmuje się produkcją elektroniki na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Firma zainwestowała we współpracę z Zortraxem - chodzi o ich drukarki 3D, które wykorzystywane są w procesie produkcyjnym, między innymi do przygotowania części zamiennych do maszyn produkcyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu Boshowi udało się już zaoszczędzić około 80 tysięcy euro. Koszty produkcji związane z wymianą części są nieporównywalnie niższe niż koszty ich zakupu od dostawcy. Taki na przykład zestaw plastikowych nakładek o prostej konstrukcji, umieszczanych w głowicy robota rozmieszczającego części elektroniczne na obwodzie drukowanym, może kosztować 450 euro, podczas gdy wydrukowanie ich zajmuje tylko kilka godzin i wiąże się z kosztami w wysokości około...strzelajcie...

1 euro. Różnica jest więc ogromna. Bosch korzysta z drukarek 3D Zortrax M200.

Jak więc sami widzicie, drukarki 3D znajdują coraz szersze zastosowanie, czasem w miejscach, w których ich użycie nie wydaje się takie oczywiste.

Miałem jakiś czas temu przyjemność uczestniczyć w konferencji Zortraxa, materiał ma już na karku prawie półtora roku, ale jeśli interesujecie się tematem, warto rzucić na niego okiem.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

zortrax