Felietony

Blogerzy i dziennikarze - co nas łączy, co nas dzieli

Grzegorz Marczak
Blogerzy i dziennikarze - co nas łączy, co nas dzieli
8

Paweł Luty, dziennikarz Forbes.pl, członek stowarzyszenia Projekt: Polska Zacznę od truizmu - świat się zmienia, technologie się rozwijają, a w raz z nimi ewoluują media. Nikt temu nie zaprzeczy. Amerykański "Newsweek" to ikona papierowej prasy na całym świecie. Jeden z najbardziej kultowych tytu...

Paweł Luty, dziennikarz Forbes.pl, członek stowarzyszenia Projekt: Polska

Zacznę od truizmu - świat się zmienia, technologie się rozwijają, a w raz z nimi ewoluują media. Nikt temu nie zaprzeczy. Amerykański "Newsweek" to ikona papierowej prasy na całym świecie. Jeden z najbardziej kultowych tytułów. Od 1939 roku do końca 2012 roku "Newsweek" trafiał do subksrybentów oraz do kiosków w formie papierowej. Od początku stycznia 2013 roku jest dostępny wyłącznie w formie cyfrowej.

Rupert Murdoch twórca potęgi koncernu News Corp. - magnat medialny przez wiele lat uznawany za człowieka, który wyczuwa medialne trendy nosem. Kiedy startował z iPadowym magazynem "The Daily" niektórzy uznali to za ostateczną śmierć papieru. Gdy pod koniec 2012 roku Murdoch uznał, że "The Daily" to niewypał, miłośnicy papieru znów triumfowali.

Te dwa wydarzenia pokazują, że jesteśmy w momencie przejściowym. Z jednej strony, dla części wydawców papier stał się za mało dochodowym nośnikiem. Z drugiej strony, dochody z tytułu wydawania prasy cyfrowej i internetowej w większości przypadków nie są na tyle znaczące, żeby utrzymywać całe wysokojakościowe redakcje.

No i do tego są jeszcze blogerzy, których co raz trudniej odróżnić od innych internetowych wydawców. Komercjalizacja i profesjonalizacja blogosfery to wyzwanie dla tradycyjnych mediów. Z drugiej strony, stawia pytanie o to gdzie leży granica między dziennikarzem a blogerem?

Może jest tak, że tak naprawdę podział na blogerów i dziennikarzy jest fałszywy? Może po prostu wszyscy jesteśmy nadawcami o takich samych prawach i obowiązkach, ale po prostu korzystamy z różnych nośników?

Na razie te pytania pozostawię bez odpowiedzi, ponieważ chciałbym abyście Drodzy Czytelnicy Antyweb.pl poświęcili chwilę na udział (bezpośredni bądź wirtualny) w debacie, którą organizuję wraz z Pawłem Lipcem).

W czwartek, 7 lutego, w klubokawiarni państwomiasto w Warszawie o godzinie 18:30 będziemy dyskutować o tym czy blogerów i dziennikarzy powinny obowiązywać takie same zasady, o tym co nas łączy i czy coś nas dzieli.

Na postawione przeze mnie w tym krótkim tekście pytania odpowiadać będą:
- Grzegorz Cydejko, dziennikarz magazynu "Forbes" i prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
- Tomasz Jaroszek, dziennikarz, bloger, redaktor naczelny Przeglądu Finansowego Bankier.pl
- Tomasz Machała, redaktor naczelny NaTemat.pl, wieloletni reporter Polsatu
- Grzegorz Marczak, twórca Antyweb.pl.

Gospodarzem spotkania jest stowarzyszenie Projekt: Polska.

Serdecznie zachęcam do śledzenia debaty oraz przeczytania relacji, która pojawi się również na Antywebie.

Photo: Marjory Collins, Creative Commons, Library of Congres

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

blogiblogosferaprasapapier