Felietony

Blog z Novem raczej dużo nie zarobi

Grzegorz Marczak
Blog z Novem raczej dużo nie zarobi
55

W połowie grudnia 2009 rozpocząłem testy systemu reklamowego Novem. Zgłosiłem się wtedy do kilkunastu programów (starałem się dobrać reklamodawców tak aby choć trochę pasowali do bloga) i zainstalowałem widget Novem, jest to box 300×250 umieszczony po lewej stronie pod każdym wpisem na blogu. Pie...

W połowie grudnia 2009 rozpocząłem testy systemu reklamowego Novem. Zgłosiłem się wtedy do kilkunastu programów (starałem się dobrać reklamodawców tak aby choć trochę pasowali do bloga) i zainstalowałem widget Novem, jest to box 300×250 umieszczony po lewej stronie pod każdym wpisem na blogu.

Pierwszym zaskoczeniem jeśli chodzi o współpracę z Novem był telefon jaki dostałem niedługo po tym jak zainstalowałem widget z tego serwisu. Bardzo miła pani poinformowała mnie, że mój dobór programów reklamowych nie do końca jest trafny i że jeśli się zgodzę to zaproponuje mi inne reklamy. Oczywiście zgodziłem się i faktycznie na blogu zaczęły pojawiać się bardziej dopasowane kreacje i nieco bardziej efektywne jeśli chodzi o zarobki.

Jeśli chodzi o rzecz najważniejszą czyli zarobki to niestety tutaj już takiego miłego zaskoczenia nie było. W Novem w większości programów zarabia się na prowizji od sprzedaży czy też przekierowaniach, wypełnieniu formularza zgłoszeniowego itp. Bardzo niewiele programów oferuje możliwość zarabiania za ilość "klików" w reklamę. W efekcie od 15 grudnia do dnia dzisiejszego moje konto wzbogaciło się o 75 PLN - aby był jakiś punkt odniesienia podaję statystyki bloga za ostatnie 30 dni : 90k UU, 350K PV.

Podsumowując więc moje testy - Novem to reklama dla raczej dużych serwisów z dość szeroką i zróżnicowaną grupą docelową. Model zarabiania z pewnością nie jest atrakcyjny dla małych tematycznych serwisów a tym bardziej blogów na których nie ma co liczyć na olbrzymią ilość kliknięć czy tysiące wypełnionych wniosków bankowych przez czytelników bloga.

Na uwagę i pochwałę załguje natomiast sposób podejścia do klientów - nie wiem czy byłem traktowany w jakiś specjalny sposób (zakłada, że nie ) ale naprawdę miłym zaskoczeniem było kiedy ktoś przyjrzał się mojemu blogowi i zaproponował najbardziej efektywny pakiet reklam (moje zarobki były by dużo mniejsze gdyby nie ta interwencja).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Reklamareklama na blogach