Wszystko zaczęło się od IKO
Ale od początku, pierwowzorem BLIK-a było IKO, czyli mobilna aplikacja BP PKO, która swoją premierę miała blisko pięć lat temu. Dzięki niej po raz pierwszy klienci mogli wypłacać pieniądze z bankomatów czy dokonywać płatności w terminalach przez podanie jednorazowego kodu 6-cyfrowego, podobnie przy płatnościach internetowych.
Polski Standard Płatności – porozumienie 6 banków
Pomysł tak się spodobał pozostałym bankom, że cztery miesiące później nawiązali współpracę w celu opracowania wspólnego standardu płatności mobilnych. Na tej konferencji również miałem przyjemność być. Do współpracy przystąpiło 6 banków – Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank Śląski, no i PKO Bank Polski.
BLIK, nowy standard mobilnych płatności na bazie IKO
Stworzenie nowego wspólnego standardu na bazie IKO dla wszystkich banków zajęło 1,5 roku i w lutym 2015 roku powstała spółka Polski Standard Płatności (PSP), która stworzyła i wdrożyła BLIK-a, a który to dostępny był od razu dla 6 banków, które wymieniłem wcześniej. Tu warto zaznaczyć, że te 6 banków założycieli są jednocześnie udziałowcami spółki PSP. Bankom, które dołączały do standardu płatności BLIK, rozwiązanie to było po prostu udostępniane.
Od startu BLIK notował kilkudziesięcio procentowe wzrosty, co kwartał i to w każdym sposobie jego wykorzystania przez klientów, czyli przy płatnościach internetowych, wypłatach z bankomatów, jak i w przypadku płacenia w sklepach stacjonarnych czy przelewach P2P na numer telefonu.
Patrząc na ostatnie statystyki, kiedy podsumowaliśmy 2017 rok widać, jednak, że największe wzrosty notują płatności internetowe, zaraz za nimi są wypłaty z bankomatów (to jest sposób w kilku bankach na uniknięcie opłat za wypłaty powyżej 100 zł i do tego jest bezpieczniejszy od wypłat kartą).
Lista banków, które dołączyły do PSP i udostępniły BLIK-a swoim klientom
Oprócz banków założycieli i udziałowców PSP, czyli Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank Śląski i PKO Bank Polski, z BLIK-a mogą korzystać jeszcze klienci Getin Bank, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe. Ponadto na II kwartał 2018 Pekao SA planuje dołączenie do BLIK-a, przymierza się do tego również Credit Agricole.
Tak więc obecnie mamy 12 banków korzystających z BLIK-a (dotarcie do ok. 80% klientów banków w Polsce), dwa dołączą w najbliższym czasie, będzie to już więc większość banków w Polsce, a według rankingu PRNews.pl mamy na tej liście wszystkie banki z pierwszej dziewiątki największych banków, pod względem liczby klientów.
Więcej z kategorii Płatności:
- Polski konkurent Revolut - ZEN.com ma już polski IBAN i przelewy na numer telefonu
- Kupujesz lub sprzedajesz w Internecie? Poznaj mechanizmy stosowane przez oszustów i nie daj się nabrać!
- Limit transakcji bez PIN-u 100 zł za mały? 70% transakcji kartą w Polsce nie przekracza tej kwoty
- Karta wpłatnicza - wygodniejsze i tańsze przyjmowanie płatności bez terminala płatniczego
- Zrezygnowalibyście z Apple/Google Pay dla polskiej aplikacji z e-paragonami?