Płatności i bankowość

BLIK – w których bankach jest już dostępny?

Grzegorz Ułan
BLIK – w których bankach jest już dostępny?
9

Co jakiś czas publikujemy Wam newsy związane z dołączaniem kolejnych banków do Polskiego Standardu Płatności BLIK, przyszedł czas, żeby podsumować to wszystko w jednym wpisie, zwłaszcza że ostatnio ogłosił dołączenie do niego drugi największy bank w Polsce Bank Pekao.

Wszystko zaczęło się od IKO

Ale od początku, pierwowzorem BLIK-a było IKO, czyli mobilna aplikacja BP PKO, która swoją premierę miała blisko pięć lat temu. Dzięki niej po raz pierwszy klienci mogli wypłacać pieniądze z bankomatów czy dokonywać płatności w terminalach przez podanie jednorazowego kodu 6-cyfrowego, podobnie przy płatnościach internetowych.

Polski Standard Płatności - porozumienie 6 banków

Pomysł tak się spodobał pozostałym bankom, że cztery miesiące później nawiązali współpracę w celu opracowania wspólnego standardu płatności mobilnych. Na tej konferencji również miałem przyjemność być. Do współpracy przystąpiło 6 banków - Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank Śląski, no i PKO Bank Polski.

BLIK, nowy standard mobilnych płatności na bazie IKO

Stworzenie nowego wspólnego standardu na bazie IKO dla wszystkich banków zajęło 1,5 roku i w lutym 2015 roku powstała spółka Polski Standard Płatności (PSP), która stworzyła i wdrożyła BLIK-a, a który to dostępny był od razu dla 6 banków, które wymieniłem wcześniej. Tu warto zaznaczyć, że te 6 banków założycieli są jednocześnie udziałowcami spółki PSP. Bankom, które dołączały do standardu płatności BLIK, rozwiązanie to było po prostu udostępniane.

Od startu BLIK notował kilkudziesięcio procentowe wzrosty, co kwartał i to w każdym sposobie jego wykorzystania przez klientów, czyli przy płatnościach internetowych, wypłatach z bankomatów, jak i w przypadku płacenia w sklepach stacjonarnych czy przelewach P2P na numer telefonu.

Patrząc na ostatnie statystyki, kiedy podsumowaliśmy 2017 rok widać, jednak, że największe wzrosty notują płatności internetowe, zaraz za nimi są wypłaty z bankomatów (to jest sposób w kilku bankach na uniknięcie opłat za wypłaty powyżej 100 zł i do tego jest bezpieczniejszy od wypłat kartą).

Lista banków, które dołączyły do PSP i udostępniły BLIK-a swoim klientom

Oprócz banków założycieli i udziałowców PSP, czyli Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank Śląski i PKO Bank Polski, z BLIK-a mogą korzystać jeszcze klienci Getin Bank, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe. Ponadto na II kwartał 2018 Pekao SA planuje dołączenie do BLIK-a, przymierza się do tego również Credit Agricole.

Tak więc obecnie mamy 12 banków korzystających z BLIK-a (dotarcie do ok. 80% klientów banków w Polsce), dwa dołączą w najbliższym czasie, będzie to już więc większość banków w Polsce, a według rankingu PRNews.pl mamy na tej liście wszystkie banki z pierwszej dziewiątki największych banków, pod względem liczby klientów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu