Płatności i bankowość

BLIK już gotowy na międzynarodowe przelewy na numer telefonu P2P

Grzegorz Ułan
BLIK już gotowy na międzynarodowe przelewy na numer telefonu P2P
2

BLIK się nie zatrzymuje, już w wielu aspektach przydatne rozwiązanie przy płatnościach mobilnych, niedługo opuści granice naszego kraju w postaci międzynarodowych przelewów na numer telefonu.

Przelewy na numer telefonu P2P, to jedna z form płatności zaimplementowana w BLIKU, która zyskuje dopiero na popularności, zwłaszcza z chwilą udostępnienia w niej ikon na liście kontaktów, informujących czy dana osoba z naszych znajomych również korzysta z BLIKA.

Teraz dzięki integracji z systemem Standardised Proxy Lookup service (SPL), będziemy mogli wykonywać przelewy na numery telefonów pomiędzy europejskimi bankami.

Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności:

Przyłączenie się Polskiego Standardu Płatności do programu Standardised Proxy Lookup będzie ważnym krokiem w rozwoju polskiego systemu płatności mobilnych BLIK na poziomie europejskim. Docelowo, dokładnie tak, jak to działa w Polsce, klienci banków europejskich będą mogli korzystać z wygody przelewów na numer telefonu odbiorcy, bez względu na kraj. Przelewy na telefon BLIK zdały egzamin w Polsce, w ubiegłym roku użytkownicy zrealizowali ich już ponad 5 milionów. Chcemy wykorzystać potencjał BLIKA na poziomie europejskim.

Jak to będzie działać? Jak widać na powyższym schemacie, korzystając z BLIKA wysyłamy do systemu Standardised Proxy Lookup service (SPL) numer telefonu, na który chcemy zlecić przelew, następnie z systemu dostajemy informację zwrotną z numerem IBAN oraz komunikatem czy taki przelew będzie możliwy do zrealizowania. Całość oczywiście ma działać w obie strony, czyli osoby korzystające z lokalnych usług płatniczych w całej Europie będą mogły zainicjować przelew na numer naszego telefonu.

Ostateczne wdrożenie usługi wysyłania i odbierania przelewów międzynarodowych na numer telefonu nastąpi z chwilą wprowadzenia zmian regulaminowych po stronie systemu BLIK oraz banków, które są jego uczestnikami.

Źródło: BLIK.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu