Felietony

BlackBerry światowym pionierem płatności mobilnych w technologii NFC

Grzegorz Ułan
BlackBerry światowym pionierem płatności mobilnych w technologii NFC
9

NFC, czyli bezprzewodowa wymiana danych bliskiego zasięgu, jest jeszcze na tyle mało rozpowszechnionym standardem w komunikacji, iż ze świecą szukać go w nawet najnowszych modelach telefonów wiodących marek na świecie. Oprócz BlackBberry. Wszystkie nowe telefony spod znaku jeżynki od zeszłego roku...


NFC, czyli bezprzewodowa wymiana danych bliskiego zasięgu, jest jeszcze na tyle mało rozpowszechnionym standardem w komunikacji, iż ze świecą szukać go w nawet najnowszych modelach telefonów wiodących marek na świecie. Oprócz BlackBberry. Wszystkie nowe telefony spod znaku jeżynki od zeszłego roku wyposażone są w NFC.

Dzięki tej technologii możemy nie tylko wymieniać się kontaktami, wizytówkami, multimediami (bez parowania urządzeń), odczytywać tagi umieszczone na plakatach czy różnego rodzaju produktach (podobnie, jak QR kody, tylko bez konieczności robienia zdjęć, wystarczy samo zbliżenie telefonu), ale również dokonywać płatności mobilnych.

Wieści o pierwszym wykorzystaniu tej technologii, na tak szeroką skalę, płyną zza oceanu. Płatności mobilne NFC dla swoich klientów planuje wdrożyć kanadyjski bank CIBC wraz z krajowym telekomem Rogers.

Klienci operatora dostaną, wraz z wybranym modelem telefonu BlackBerry, dostęp do wszystkich swoich kart kredytowych swojego banku. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, wgrywanemu na kartę SIM, będą mogli dokonywać płatności wszędzie tam, gdzie dostępne są bezstykowe terminale płatnicze. Według tych firm płatności te mają być tak bezpieczne jak korzystanie z tradycyjnych kart kredytowych.

Kiedyś korzystałem z bezstykowej karty kredytowej, wystarczy przyłożyć do takiego terminala, by zrealizować płatność. Szybko jednak zrezygnowałem z takiej karty. W przypadku jej zgubienia obawiałem się dużych strat, zanim bym się zorientował:). Rozwiązanie z telefonem i NFC wydaje mi się bezpieczniejsze, dodatkowo możemy zabezpieczyć dostęp do takiej karty w telefonie silnym hasłem.

W Polsce płatności mobilne z wykorzystaniem NFC planuje/planował wprowadzić Orange wraz z BZ WBK, jednak wszystkie podane linki na stronie banku oraz Orange, są już nieaktywne. Podobne testy przeprowadzała jeszcze ERA z Polbankiem. Jednak wykorzystywane w nich było przestarzałe i mało bezpieczne, według mnie, rozwiązanie z koniecznością umieszczenia specjalnej naklejki na telefonie.


http://youtu.be/EVXuzOG4-Zw

Jak wspomniałem najnowsze aparaty BlackBerry mają tę technologię już wbudowaną. Podejrzewam też, iż pozostali producenci wprowadzą ją w swoich aparatach już jako standard. Możemy więc w najbliższym czasie spodziewać się nowych wieści w tym temacie i na naszym rynku.

Myślicie, że ten sposób dokonywania płatności przyjmie się w naszym kraju? Wymienicie swoje karty kredytowe na telefony z NFC? Oczywiście jak już będzie powszechnie dostępna ta technologia, nie tylko w telefonach BB:).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu