Felietony

BlaBlaCar przejmuje niemiecki Carpooling i węgierski Autohop

Grzegorz Ułan
BlaBlaCar przejmuje niemiecki Carpooling i węgierski Autohop
1

BlaBlaCar już od dłuższego czasu jest jednym z najpopularniejszych wśród serwisów oferujących wspólne przejazdy w Europie, a od dziś będzie bezsprzecznym liderem, bo przejmuje drugiego w tym wyścigu gracza europejskiego, czyli Carpooling. Za jednym zamachem, że tak powiem, przejęli też Autohop, k...

BlaBlaCar już od dłuższego czasu jest jednym z najpopularniejszych wśród serwisów oferujących wspólne przejazdy w Europie, a od dziś będzie bezsprzecznym liderem, bo przejmuje drugiego w tym wyścigu gracza europejskiego, czyli Carpooling.

Za jednym zamachem, że tak powiem, przejęli też Autohop, które działało na terenie Węgier, Rumunii, Serbii i Chorwacji. Dzięki czemu BlaBlaCar dostępny jest już w prawie całej Europie, a biorąc po uwagę zeszłoroczne przejęcie Podorozhniki można śmiało powiedzieć, że praktycznie pozbywa się znaczącej konkurencji w Europie wśród serwisów tego typu.

Również w zeszłym roku dowiedzieliśmy się, na czym tak naprawdę BlaBlaCar będzie zarabiało. Decyzja ta spotkała się z niezbyt przychylną reakcją użytkowników, po części wyjaśnił ją nam Michał Pawelec w tym wywiadzie. Niemniej wydaje się, że idą jak burza i konsekwentnie obraną drogą i z czasem użytkownicy przywykną i do tej niedogodności.

Wracając do samego przejęcia oto, co o tej inwestycji mówią przedstawiciele BlaBlaCar i Carpooling:

Nicolas Brusson, współzałożyciel i COO BlaBlaCar:

To prawdziwa przyjemność ogłosić, że pomyślnie sfinalizowaliśmy rozmowy i łączymy siły z Carpooling.com. Nasze firmy od lat były zaangażowane w realizację podobnej idei, a teraz wspólnie tworzymy zjednoczoną, europejską społeczność miłośników wspólnego podróżowania.

Te dwie akwizycje to milowy krok naprzód w naszej branży. Oznaczają, że sektor ekonomii współdzielenia wchodzi w fazę konsolidacji. To dobra wiadomość dla konsumentów, bo platformy oparte na zasadach dzielenia się zaczynają na poważną skalę oferować im alternatywę w postaci nowych, pożytecznych i niedrogich usług.

Markus Barnikel, prezes Carpooling.com:

Cały nasz monachijski zespół z nadzieją oczekuje na przyszłą współpracę z międzynarodowym teamem BlaBlaCar, dzięki której wprowadzimy społecznościowe wspólne przejazdy w zupełnie nową fazę rozwoju.

Założyciel i prezes BlaBlaCar, Frédéric Mazzella:

Rozszerzenie społeczności BlaBlaCar o Carpooling.com i AutoHop daje nam okazję do udostępnienia lepszej, zintegrowanej platformy dla wszystkich miłośników wspólnych podróży w Niemczech i krajach Europy środkowo-wschodniej. Powstaje wielka społeczność, której aktywność tworzy rzeczywiście działające uzupełnienie do tradycyjnych sieci transportowych.

Po tych przejęciach BlaBlaCar będzie działać obecnie w krajach Beneluksu, w Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Indiach, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii, na Węgrzech, we Włoszech, Turcji, na Ukrainie oraz w Wielkiej Brytanii. A cała społeczność BlaBlaCar liczyć będzie ponad 20 milionów osób w tych 18 krajach w Europie i Azji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu