Kryptowaluty

Bitmain rozpoczyna przedsprzedaż ASICa na Ethereum, GPU pójdzie w odstawkę

Kamil Pieczonka
Bitmain rozpoczyna przedsprzedaż ASICa na Ethereum, GPU pójdzie w odstawkę
14

Stało się, Bitmain, największy dostawca urządzeń typu ASIC do kopania kryptowalut rozpoczyna przedsprzedaż swojej najnowszej koparki, która pozwoli na kopanie waluty Ethereum. Jest to dla nas o tyle istotne, że to właśnie głównie Ethereum kopie się przy pomocy kart graficznych. Gdy Antiminer E3 trafi na rynek, to twierdzenie stanie się już jednak tylko historią.

Bitmain Antiminer E3

Wszyscy chętni mogą już składać zamówienia na Antiminera E3, którego planowane dostawy mają rozpocząć się w drugiej połowie lipca bieżącego roku. Bazujące na układach typu ASIC (application-specific integrated circuit  - zintegrowany układ scalony specjalnego przeznaczenia) urządzenie ma oferować wydajność na poziomie koło 180 MH/s przy poborze energii równym 800W. Szacowana wydajność jest wyraźnie mniejsza w porównaniu do wcześniejszych plotek, w których przewijała się wartość na poziomie ponad 600 MH/s. Nie zmienia to jednak faktu, że Antiminer E3 i tak będzie się bardziej opłacał niż kopanie na GPU.

Po pierwsze urządzenie od Bitmain zostało wycenione na 800 USD, czyli niespełna 3000 PLN, za tyle przy dobrych wiatrach można kupić 2 karty graficzne pokroju Radeona RX 570, które zaoferują wydajność kopania na poziomie ~54 MH/s, czyli o 2/3 mniejszą niż koparka. Aby wyrównać moc obliczeniową do szacunkowych wartości Antiminera E3, potrzebne byłoby około 6 kart graficznych. Te zużywają jednak na domyślnych ustawieniach więcej energii elektrycznej. Całość można co prawda zoptymalizować, tak jak pokazał to np. Piotr Szymański z kanału TechLipton i osiągnąć przy użyciu 6 kart wydajność około 160 MH/s przy poborze energii w granicach 800W, ale taki system nadal jest mniej efektywny, a przy tym prawie trzykrotnie droższy.

Bitmain zaznacza też, że podana wartość 180 MH/s może jeszcze ulec zmianie do czasu realizacji zamówień, ze wskazaniem, że raczej wzrośnie, niż zmaleje. Tym samym sens zakupu kart graficznych z myślą o kopaniu naturalnie zniknie.

Co dalej z kopaniem na GPU?

Bitmain Antiminer E3 nie rozwiąże prawdopodobnie wszystkich problemów jakie mamy w związku z wykorzystaniem GPU do kopania kryptowalut. Wydaje mi się, że na ten moment różnica w wydajności nadal jest zbyt mała aby posiadacze dużych kopalni zaczęli masowo wyprzedawać swój sprzęt i wymieniać go na ASICa, tym bardziej, że ostatnio notowania kryptowalut, w tym Ethereum, nieco dołują. Bitmain rozpocznie dostawy dopiero za 3 miesiące, a w tym czasie może się jeszcze wiele wydarzyć. Nie wiadomo jak na pojawienie się układów typu ASIC (bo nie tylko Bitmain nad nimi pracuje) zareagują twórcy Ethereum, którzy mają możliwości aby utrudnić albo ponownie nawet uniemożliwić kopanie na wyspecjalizowanych urządzeniach.

Istnieje jednak szansa, że w niedalekiej przyszłości na rynku wtórnym zaczną się pojawiać karty graficzne wymontowane z niewielkich, prywatnych koparek. Wtedy też naturalnie powinny spaść ceny w sklepach, za sprawą zmniejszonego popytu. Czy będzie miało to miejsce jeszcze przed wakacjami? O tym trudno spekulować, pytanie kiedy pierwsi posiadacze domowych koparek skapitulują i będą chcieli odzyskać chociaż część pieniędzy zainwestowanych w karty graficzne.

Jedno jest pewne, perspektywy dla graczy są znacznie lepsze niż jeszcze 3 miesiące temu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu