Polska

Pierwsze w Polsce wdrożenie biletu okresowego aktywowanego na karcie płatniczej

GU
Grzegorz Ułan
25

Są miejsca w kraju (w Warszawie to za trudne), gdzie można już płacić w komunikacji miejskiej kartą płatniczą za bilety jednorazowe, czasowe czy za przejechane przystanki albo kupować bilety okresowe w aplikacji mobilnej, ale zapisywanie ich na karcie płatniczej i bez wychodzenia z domu to absolutna nowość w Polsce.

Rozwiązanie takie dostępne jest od września dla mieszkańców Bydgoszczy. Wdrożyła je Mennica Polski we współpracy z Mastercard.

Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy:

Wdrożenie jest kolejnym nowoczesnym udogodnieniem dla Bydgoszczan, tym razem, w zakupie i korzystaniu z biletów okresowych. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, niewymagające od pasażera, oprócz zdalnego zakupu biletu, żadnych dodatkowych działań ani załatwiania formalności, liczymy więc, że zachęci ono nowych pasażerów do korzystania z transportu publicznego. Doceniamy przy tym nie tylko innowacyjność, ale przede wszystkim gwarancję bezpieczeństwa od Mennicy Polskiej, którą potwierdza m.in. spełnienie restrykcyjnych wymagań organizacji płatniczych Mastercard i Visa.

Od teraz, w miejsce karty miejskiej to zbliżeniowa karta płatnicza może być nośnikiem i identyfikatorem biletów okresowych (30-dniowy, 14-dniowy, 90-dniowy, semestralny uczniowski lub semestralny studencki). Co ciekawe, aktywujemy je i opłacimy bez wychodzenia z domu na stronie internetowej Bydgoskiej Karty Miejskiej (BKM), bez potrzeby korzystania z automatów biletowych czy wizyt w BOK-u.

Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe:

W Mastercard zawsze chętnie wspieramy miasta od strony technologicznej, wdrażając najbardziej przyjazne i bezpieczne produkty związane z płatnościami. Z ogromną satysfakcją stawiamy kolejny krok wraz z Mennicą i samorządem, by rozwijać w Bydgoszczy projekt, który zapewni szybki i wygodny system obsługi pasażerów. Jako partner wdrożenia kładziemy nacisk na wykorzystanie potencjału technologii do tego, by tworzyć bardziej przyjazne miejsce do życia. Skoro pasażerowie mogą już płacić zbliżeniowo za niemal wszystkie zakupy, to naturalnie oczekują, że będą mieli taką możliwość również w komunikacji miejskiej.

Jak skorzystać z takiego rozwiązania? Wystarczy założyć konto na stronie BKM i powiązać je ze swoją kartą płatniczą, zakupić wybrany dla siebie bilet okresowy i swobodnie już korzystać z komunikacji miejskiej bez dodatkowego plastiku w kieszeni.

Źródło: Mennica Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu