Felietony

Bij Flasha! Wszyscy go biją tylko nie HTML5

Grzegorz Marczak
Bij Flasha! Wszyscy go biją tylko nie HTML5
28

Adobe po chwilowym sukcesie w momencie ogłoszenia współpracy z Google (przy okazji systemu operacyjnego Chrome Os) znowu stał się chłopcem do bicia. Tym razem Steve "Apple" Jobs napisał co myśli o tej technologii punktując luki w bezpieczeństwie, niestabilne działanie na systemach innych niż Windo...

Adobe po chwilowym sukcesie w momencie ogłoszenia współpracy z Google (przy okazji systemu operacyjnego Chrome Os) znowu stał się chłopcem do bicia. Tym razem Steve "Apple" Jobs napisał co myśli o tej technologii punktując luki w bezpieczeństwie, niestabilne działanie na systemach innych niż Windows i wreszcie wolny rozwój. Co jednak zadziwiające Jobs wytknął również Adobe to, że ich technologia nie jest otwarta i że Flash jest całkowicie kontrolowany przez Adobe, a Apple chce wspierać otwarte oprogramowanie takie jak HTML5 - moim zdaniem jest to jakiś szczyt hipokryzji, ale nie o tym chce teraz pisać.

Do "kopania" flasha przyłączył się też Microsoft, który ogłosił że tak właściwie przyszłość to HTML5 i ich nowa wersja przeglądarki będzie wspierać tę jedynie słuszną postępową technologię.

A oto jak wygląda HTML5 na iPadzie - imponujący pokaz :)Popatrzmy więc jak wygląda ten zabójca Flasha. W serwisie canvasdemos.com znajdziemy dema gier, aplikacji stworzonych w HTML5. Szczerze polecam obejrzeć na przykład sekcje gier.

Patrząc na te demonstracyjne produkty czuję się jakbym powrócił do lat 90-tych. Tetirs, jeżdżący motorek, wąż? Ja rozumiem, że to ma być tylko pokaz technologi ale wszystko to sprawia wrażenie jakbyśmy byli dopiero na początku długiej drogi. Są co prawda takie osiągnięcia HTML5 jak Quake 2 (!!!) ale na razie widziałem go tylko na Youtube.

Sam nie jestem wielbicielem Flasha i też na niego narzekałem (i zgadzam się, że Adobe miało dużo czasu aby poprawić wizerunek tej technologii o oczach końcowego użytkownika) - warto jednak uzmysłowić sobie, że Flash to nie tylko player na YouTube odtwarzający filmy ale również platforma do zaawansowanych gier i aplikacji. Poza tym trudno chyba uwierzyć w to, że akurat Apple i Microsoft to firmy, które tak bardzo chcą walczyć o otwarte technologie :)

Zanim więc wszyscy zaczną mówić o wspaniałej nowej technologii HTML5 warto chyba dać jej trochę czasu aby faktycznie udowodniła, że jest w stanie pokonać Flasha na każdej płaszczyźnie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftAppleflashadobehtml5