Felietony

Nie wierzę w sukces tabletów HP z palmowym WebOS

Grzegorz Marczak
Nie wierzę w sukces tabletów HP z palmowym WebOS
28

HP podobno wstrzymało kilka swoich projektów związanych z tabletami działający z systemem Windows 7. Jeszcze w styczniu urządzenie HP o nazwie Slate pokazywane było podczas targów CES - kilka miesięcy później HP się wycofuje? Podobno nie są zadowoleni z systemu Windows 7 i to jest podstawą ich decy...

HP podobno wstrzymało kilka swoich projektów związanych z tabletami działający z systemem Windows 7. Jeszcze w styczniu urządzenie HP o nazwie Slate pokazywane było podczas targów CES - kilka miesięcy później HP się wycofuje?
Podobno nie są zadowoleni z systemu Windows 7 i to jest podstawą ich decyzji. Jest to dla mnie zrozumiałe bo moim zdaniem Window jak żaden inny system nie pasuje do tableta. Pisałem zresztą już wcześniej o tym, że moim zdaniem pełny system operacyjny na tablecie bez specjalnej nakładki to duża pomyłka.

Czy więc HP wybierze jako system operacyjny dla swoich tabletów jedynie Androida? Raczej na pewno będą chcieli też wykorzystać potencjał kupionego niedawno wraz z firmą palm systemu WebOs. Czy jednak mają szansę na sukces? Moim zdaniem nie, i to z kilku powodów.

Przede wszystkim HP nie ma doświadczenia w systemach operacyjnych, oczywiście mają ludzi od Palma ale to może nie wystarczyć aby zbudować efektywną konkurencję dla systemu Apple oraz Androida. Po drugie ani HP ani kupiony Palm nie mają też doświadczeń w budowaniu ekosystemów wokół swoich produktów. HP to w końcu w głównej mierze producent i dostawca sprzętu, Palm odniósł za to porażkę z swoim WebOs-em który nie wzbudził zainteresowania developerów.Gdzie więc HP chce szukać szansy dla swoich produktów? Sprzyjające rozwojowi ekosystemu środowisko cechuje się przede wszystkim dużą liczbą sprzedanych egzemplarzy, dobrze zbudowaną i przemyślaną platformą dla developerów oraz modelem biznesowym w którym firma dzieli się z programistami.

Najtrudniej dla HP będzie jednak zrobić pierwszy krok. Wprawdzie jest to doświadczony producent z wieloma silnymi markami na rynku ale moim zdaniem ich sprzęt jest całkowicie pozbawiony emocji. HP jest dla mnie solidnym rzemieślnikiem, który dba o jakość swoich produktów ale raczej nie potrafi zaskoczyć rynku czymś co na dłużej zapamiętaliby konsumenci. Nawet pokazywane tablety Slate tak naprawdę były we wszystkim podobne do innych zapowiadanych na ten rok urządzeń.

Możliwe, że jestem trochę zbyt surowy w ocenie potencjału HP. Tak naprawdę to chciałbym aby zrobili z WebOS-a dobry produkt i wykorzystali go przy ciekawym projekcie. iPadowi jak nikomu innemu przyda się na rynku konkurencja.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hppalmTabletyiPadWebOs