Polska

Szukacie skanów starych książęk? Biblioteka Narodowa chętnie Wam pomoże

Piotr Kurek
Szukacie skanów starych książęk? Biblioteka Narodowa chętnie Wam pomoże
Reklama

Biblioteka Narodowa uruchamia nieodpłatną usługę skanowania zbiorów. Pozwoli to na wygodne pozyskanie cyfrowych wersji książek i materiałów dostępnych w bogatych zasobach BN.

Żeby nie było tak łatwo, digitalizacji podlegają tylko materiały należące do domeny publicznej, tzn. takie, co do których prawa majątkowe określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych wygasły lub twórczość ta nigdy nie była przedmiotem prawa autorskiego. Tyczy się to przede wszystkim prac powstałych wcześniej niż 70 lat od śmierci autora (obecnie jest to przed 1 stycznia 1950 r.). Dostęp do skanowanych publikacji jest także możliwy, jeśli autorzy lub ich spadkobiercy przekażą Bibliotece Narodowej licencje na udostępnienie dzieł.

Reklama

Zobacz też: Czytaj więcej, płać mniej. Ebooki na abonament – przegląd ofert

Jak wygląda cały proces zgłaszania materiałów, które chcemy by zostały zdigitalizowane? W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy nie ma ich już w katalogu POLONA. Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy dana publikacja znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i innych bibliotekach wykorzystujących połączony katalog. Obejmuje on ponad 9 mln jednostek księgozbioru Biblioteki Narodowej, przeszło 8 mln woluminów z Biblioteki Jagiellońskiej i bibliotekach instytutowych UJ, a także do ponad miliona woluminów należących do bibliotek wojewódzkich w Kielcach i Lublinie. Ostatnim krokiem jest wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego pod adresem bn.org.pl/polona-kontakt.

Biblioteka Narodowa uruchamia digitalizację na życzenie. Bezpłatne, cyfrowe wersje książek z bogatego katalogu BN


Przyspieszeniu całego procesu ma też pomóc zgłoszenie linków do opisu z katalogu BN, sygnatur oraz innych danych bibliograficznych. Jeśli pozycja znajduje się bibliotekach, zostanie wysłana prośba o jej zdigitalizowanie. Ile to potrwa? Tego Biblioteka Narodowa nie zdradza. Na stronach można jedynie przeczytać, że zespół odpowiedzialny za przygotowywanie cyfrowych wersji dołoży wszelkich starań, żeby udostępnić wskazane materiały najszybciej jak to możliwe. W jakiej formie? W Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA pojawią się zapewne jako pojedyncze obrazy JPG lub zbiorczo w pliku PDF (tak jak ma to miejsce obecnie).

Zobacz też: W jaki czytnik ebooków warto się wyposażyć? Ranking Antyweb

Jak można przeczytać na stronach Biblioteki Narodowej:

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA to obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Prezentowane tam najcenniejsze i najstarsze zbiory fotografowane są w odpowiednich warunkach aparatami cyfrowymi zapewniającymi najwyższą jakość i wierność oryginałowi. Biblioteka Narodowa, jako największe centrum digitalizacyjne w Polsce, dysponuje również 27 nowoczesnymi skanerami.

Reklama

Źródło: Informacje prasowe

Obrazek wyróżniający: zdjęcie Susan Yin z Unsplash

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama