Felietony

Na co zwrócić uwagę kupując bezprzewodowe słuchawki? Na przewód

Konrad Kozłowski

Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...

39

Popularność słuchawek bezprzewodowych wystrzeliła w górę i to nie tylko tych prawdziwie bezprzewodowych pchełek, ale także nausznych. Jeśli się na takie decydujecie, oprócz funkcji i ceny, warto sprawdzić czy i z jakim przewodem działają.

Bezprzewodowe słuchawki nie są idealne, bo każde rozwiązanie ma oczywiście swoje wady, ale podczas codziennego korzystania w bezpośrednim porównaniu ze słuchawkami na kablu, wypadają niezwykle wygodnie. Swoboda podczas pracy, odpoczywania lub w trakcie wykonywania innych czynności jest nieporównywalna, a wspominając czasy, gdy podróżowałem znacznie więcej dodam, że brak potrzeby tolerowania plątaniny kabli był zbawieniem. Co więcej, takie słuchawki oferują dziś dodatkowe możliwości, jak wyciszanie otoczenia, natomiast jakość brzmienia na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco się poprawiła. Te, które korzystają z łączności o większej przepustowości pozwalają też słuchać muzyki w lepszej jakości.

Nie ma dla mnie nic wygodniejszego i praktyczniejszego niż słuchawki TWS

Największą przeszkodą pozostaje jednak czas pracy na baterii, który może wynosić nawet kilkanaście godzin, ale w którymś momencie trzeba słuchawki naładować. Przy aktywnym trybie życia, szczególnie kiedyś, mogło to być problemem, bo przecież w pierwszej kolejności ładuje się raczej telefon/laptop, a nie słuchawki, tym bardziej, że niektórzy muszą jeszcze zadbać o poziom naładowania zegarka...

Dlaczego przewód jest ważny przy słuchawkach bezprzewodowych?

Niezależnie od okoliczności, bo czasem niektórzy stawiają na jakość muzyki, opcja podłączenia za pomocą przewodu takich słuchawek jest niezwykle istotna. Wystarczy, że zapomnimy naładować słuchawek i zamiast wozić ze sobą zbędną elektronikę, możemy z nich skorzystać w bardziej tradycyjny sposób. Taki przewód zawsze mam ze sobą, ale jeśli posiadacie bezprzewodowe słuchawki nauszne od Sony, to bądźcie uważni, bo zgubienie go lub uszkodzenie może przynieść przykre konsekwencje.

Okazuje się bowiem, że przewód ze złączami 3,5 mm jack po obydwu stronach nie jest tak uniwersalny i tradycyjny, jak mogłoby się wydawać. Utrata oryginalnego, dołączanego w pudełku przewodu ujawnia, że niemożliwe jest zastąpienie go dowolnym przewodem z takimi samymi wtykami, ponieważ będą występować problemy z jakością dźwięku, brzmieniem albo przewód będzie samoczynnie wysuwać się z gniazda. Dziwne, wiem. Moja próba zastąpienia go obejmowała zakup trzech różnych przewodów oraz test kilku kolejnych w osiedlowym sklepie, gdzie takich kabli jest cały koszyczek.

Przewód do wybranych modeli słuchawek Sony poszukiwany

W międzyczasie prowadziłem też dochodzenie online i dość szybko zorientowałem się, z jak trudnym zadaniem przyszło mi się zmierzyć. Nie jestem pierwszą osobą, która szuka przewodu do tak popularnych słuchawek, jak WH-1000XM3 czy MDR-ZX770BN, a na reddicie, w sekcjach komentarzy, na forach i wśród opinii w sklepach internetowych sugerowany jest po prostu zakup zamiennika. Przewodu, który wygląda 1:1 lub prawie tak samo, ponieważ dopiero wtedy słuchawki będą brzmieć jak należy. Znaleźć go można (czasem) na Allegro, Aliexpress czy Amazonie, a gdy jest dostępny kosztuje od 40 złotych w górę. Pewności jednak nie ma, czy będzie działać, dobrze wiemy, jak funkcjonuje Internet, a po dotychczasowym doświadczeniach podchodzę do kolejnych propozycji z dystansem i nieufnością. Odsyłanie przewodu i usiłowanie odzyskania pieniędzy nie są miłą perspektywą.

Wybieramy najlepsze słuchawki sportowe

Nie szukajcie takiego przewodu na stronach i w sklepach Sony, bo go po prostu nie ma, choć natrafiłem na ciekawą relację jednego z użytkowników, który zdołał zamówić jedną sztukę bezpośrednio u producenta przez telefon. Wystarczyło zadzwonić na infolinię, powiedzieć w czym problem i w jakiś sposób udało się sytuację rozwiązać. Przede mną między innymi ta próba nabycia przewodu, choć wykorzystam też inne i gdy znajdę konkretne rozwiązanie zaktualizuję wpis. Na tę chwilę niech to będzie przestroga dla każdego kupującego, który wybierając słuchawki upewni się, że kupowany model posiada złącze jack, ale jego użyteczność może być wątpliwa przy braku dostępu do oryginalnego przewodu z zestawu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu