Google

Bezpieczne dane w internecie? Z tych nowych narzędzi warto korzystać

Piotr Kurek
Bezpieczne dane w internecie? Z tych nowych narzędzi warto korzystać
0

Google rozszerza możliwości swoich narzędzi do zarządzania prywatnością. Z czego warto korzystać i na co trzeba zwracać uwagę?

Udostępnione rok temu przez Google narzędzie "Wyniki wyszukiwania informacji o Tobie" pozwala m.in. na przesłanie prośby do Google o usunięcie wyników wyszukiwania, które zawierają nasz prywatny numer telefonu, adres zamieszkania lub adres e-mail. Teraz firma informuje o rozszerzeniu jego funkcjonalności. Umożliwi ono teraz łatwiejsze śledzenie naszych danych osobowych pojawiających się w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo, Google będzie wysyłało odpowiednie powiadomienia, gdy tylko systemy wykryją, że takie dane pojawiły się w sieci. Na koncie Google pojawi się dodatkowy panel, w którym sami sprawdzimy czy dane kontaktowe pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Z tego samego miejsca będzie można szybko poprosić o ich usunięcie z Google.

Polecamy na Geekweek: Microsoft kończy z Cortaną. Cyfrowa asystentka znika z Windows 11

Nowe narzędzia ochrony prywatności - Google stawia na bezpieczeństwo

Jest tylko jeden problem. Na ten moment narzędzie jest dostępne wyłącznie w Stanach Zjednoczonych i w języku angielskim. Google zapewnia jednak, że w niedługim, choć nieokreślonym jeszcze czasie udostępnione zostanie na kolejnych rynkach i w innych językach. Gdy tylko funkcja zostanie uruchomiana także i u nas, znajdziecie ją w aplikacji Google klikając zdjęcie profilowe i wybierając z rozwijanego menu opcję "wyniki wyszukiwania informacji o Tobie", albo poprzez stronę internetową.

Nowością w wyszukiwarce Google jest teraz także automatyczne zamazywanie nieodpowiednich dla dzieci i niektórych dorosłych treści i zdjęć. Pojawia się ona w ramach dostępnego już filtra SafeSearch i będzie dostępna dla użytkowników na całym świecie jeszcze w tym miesiącu. W każdej chwili możecie dostosować swoje ustawienia i wyłączyć tę opcję, chyba że rodzic lub administrator szkolnej sieci zablokował taką możliwość. Jednocześnie firma wprowadziła ułatwienie dla osób szukających informacji o kontroli rodzicielskiej. Teraz wystarczy teraz wpisać odpowiednie zapytanie, np. "kontrola rodzicielska google" lub "google family link", aby zobaczyć okno z informacjami na temat zarządzania kontrolą rodzicielską.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news