Telekomy

Play za 19,99 zł miesięcznie pomoże Ci uchronić Twoje dziecko przed dostępem do patotreści na YouTube

Grzegorz Ułan
7

Dostęp nieletnich osób do patotreści na YouTube to temat, który ciągnie się od bardzo dawna i nadal nie widać rozwiązania tej kwestii. Tworzone są więc aplikacje, które w sposób „siłowy” pomagają rodzicom na walkę z tym szkodliwym dla najmłodszych zjawiskiem.

Z raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że aż 84% badanej młodzieży w wieku 13–15 lat przyznaje, że słyszało o patotreściach, a 37% deklaruje, że ogląda takie materiały. Niemal co drugi nastolatek (43%) ma kontakt z patotreściami przynajmniej raz w tygodniu.

To trochę nijak się ma do wyników badania NASK „Rodzice nastolatków 3.0”, z których płynie przekaz, że tylko 23,4% nastolatków przyznaje oglądanie patotreści na YouTube, a jedynie 11,8% rodziców potwierdza styczność swoich pociech z patostreamingem.
(Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

Problem więc jest dużo szerszy niż mogłoby się wydawać. Dlatego Play zdecydował się na aktualizację aplikacji mobilnej Bezpieczna Rodzina, która rozszerza dość znacznie możliwości kontroli dostępu do sieci i treści z jakich dzieci korzystają na smartfonie.

Nowa wersja aplikacji Bezpieczna Rodzina pozwala w jednym miejscu sprawdzać lokalizację dziecka i ochronić go przed szkodliwymi treściami w sieci.

Jeśli chodzi o lokalizację, usługa Bezpieczna Rodzina w wersji Standard, która kosztuje 9,99 zł miesięcznie, umożliwia korzystanie z niej na jednym urządzeniu i ustaleniu trzech bezpiecznych stref dla dziecka. Po ich przekroczeniu wysyłany jest do rodziców alert z taką informacją wraz z bieżącą lokalizacją. Dodatkowo można tu sprawdzić lokalizację dziecka do jednego dnia wstecz.

W przypadku ochrony dziecka w sieci wersja Standard jest dość okrojona, pozwala jedynie ustawić limity na korzystanie z aplikacji na smartfonie przez dziecko.

W wersji Premium za 19,99 zł jest już bardziej rozbudowana. Można tu włączyć ochronę na trzech urządzeniach i ustawić w nich 5 stref bezpieczeństwa, sprawdzanie lokalizacji do 7 dni wstecz oraz wyświetlać historię przeglądanych stron www oraz oglądanych materiałów na YouTube. Dodatkowo można w nagłych przypadek zablokować dziecku korzystanie ze smartfona.

Z kolei ochrona dziecka w internecie ułatwia zarządzanie czasem, które dziecko spędza korzystając ze smartfona. Pozwala ustalić dzienne limity i chronić przed nadmiernym spędzaniem czasu przed ekranem. W prosty sposób można skonfigurować z jakich aplikacji może korzystać dziecko i ile czasu może poświęcić danej aktywności. Co więcej, umożliwia sprawdzenie jakie odwiedzało strony czy jakie filmy oglądało w aplikacji YouTube. A w razie potrzeby może też zdalnie zablokować telefon dziecka z dedykowaną informacją od rodzica – na przykład „pora spać” lub „najpierw posprzątaj swój pokój”.

Usługa Bezpieczna Rodzina dostępna jest w ofertach abonamentowych, MIX i na kartę. Aplikacja dla rodziców dostępna jest na systemy Android i iOS, z kolei dla dziecka jedynie na smartfony z Androidem. W pierwszym miesiącu wersja Standard i Premium dostępna jest za darmo. Więcej o usłudze przeczytacie na dedykowanej jej stronie Play - Bezpieczna Rodzina.

Źródło: Blog Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu