Przeglądarki internetowe

Moja ulubiona wtyczka do Chrome w nowej wersji - Better OneTab Search to zbawienie dla RAM-u i organizacji kart

Konrad Kozłowski
Moja ulubiona wtyczka do Chrome w nowej wersji - Better OneTab Search to zbawienie dla RAM-u i organizacji kart
27

Mnogość otwartych kart to dosyć złożony problem i cały czas szukam nowych metod na zarządzanie nimi. Wbudowane w przeglądarki funkcje to za mało, dlatego sięgam po wtyczkę betteronetab.

Jeśli niektórzy z Was kojarzą brzmiącego coś podobnie do nazwy wtyczki, o której wspomniałem we wstępie, to faktycznie jakiś czas temu opisywałem na Antyweb rozszerzenie OneTab. Było to pięć lat temu i od mniej więcej tamtej pory narzędzie to pomaga mi zapanować nad otwartymi kartami w przeglądarkach Chrome i Opera. Zasada działania OneTab jest prosta - pojedyncze kliknięcie zamienia zestaw kart w jedną stronę z linkami do wszystkich wcześniej otwartych stron. Jednym z wygodniejszych dodatków była możliwość utworzenia zewnętrznego linku do takiej strony, byśmy mogli podzielić się listą stron z innymi lub skorzystać z niej na innym urządzeniu. Od kilkunastu dni korzystam z lepszej wersji tego narzędzia o nazwie... Better OneTab.

Better One Tab oferuje funkcje, których nie znajdę w żadnej przeglądarce

Konteksty w Operze i Kolekcje w Edge (Chromium) to bardzo przydatne dodatki, które momentalnie doceniłem, podobnie jak wielu innych użytkowników. Konteksty ułatwiają bieżącą pracę, a Kolekcje to sposób na zbieranie użytecznych stron na później. Nie są to więc narzędzia, które zamienią moją zbyt długą listę otwartych kart w coś przydatnego. Sprawa ma się zupełnie inaczej z Better OneTab.

Czytaj też: Grupowanie kart w Operze działa wyśmienicie. Uwielbiam ją, ale to wciąż przeglądarka nr 2

O ile trudno mi tej pory było przyczepić się do możliwości dość ograniczonego OneTab, tak jedynie chwila spędzona z Better OneTab sprawiła, że wymieniłem jedną wtyczkę na drugą. Better OneTab pozwala w znacznie większym stopniu spersonalizować działanie niemalże wszystkich akcji, a na poza tym interfejs rozszerzenia jest przyjemniejszy dla oka oraz posiada dodatkowe funkcje.

Polecamy: Chrome ma się czego uczyć. Kolekcje w Edge pozwalają zachować porządek w przeglądarce

Better One Tab - wygodnie zarządzaj kartami

Kliknięcie w ikonę Better OneTab w zasobniku Chrome/Opery/Edge nie musi wyzwalać głównej akcji wtyczki, lecz może między innymi przenieść nas do podstrony ze wszystkimi zbiorami kart/linków. Kliknięcie prawym przyciskiem na myszy ukaże dodatkowe rozwiązania, jak zapisanie tylko jednej karty, tylko tych na lewo od aktywnej karty.

Do atutów Better One Tab zaliczają się też obsługa skrótów klawiaturowych, które można dowolnie skonfigurować, a także bardziej przyjazna metoda eksportowania i importowania list. Samo zarządzanie zestawami jest przyjemniejsze dzięki przejrzystemu ułożeniu przycisków z funkcjami, jak przywracanie całego zestawu linków w kartach, przeglądanie tylko przypiętych czy blokowanie przed usunięciem. Pomocne jest też zwijanie zestawów kart, ponieważ przy większej liczbie zbiorów pozwoli to ograniczyć przewijanie strony i ułatwi odnalezienie tych najbardziej potrzebnych linków. To wszystko sprawia, że żonglowanie takimi zbiorami linków jest super wygodne i trudno z niego zrezygnować. Aha, no i jest oczywiście tryb ciemny (co zapewne zauważyliście na wstępie).

Zobacz też: Chrome 81 pozwala grupować karty i staje się dużo mniej irytujące

Ale nie zdążyłem jeszcze napisać o najważniejsze chyba zalecie Better One Tab.

Jest nią oczywiście funkcja synchronizacji zapisanych na później linków pomiędzy komputerami. Po zalogowaniu się możemy liczyć na to, że wszystkie zestawy linków będą dostępne na innych urządzeniach. To pozwala zbudować kilka środowisk do pracy i wykonywania konkretnych zadań czy źródeł informacji albo serwisów społecznościowych lub komunikatorów. Najbardziej prozaicznym powodem, dla którego można sięgnąć po Better One Tab jest szansa na odciążenie pamięci RAM, która wykorzystywana jest przez działające w tle strony.

Poleacamy: Firefox nie jest już drugą najpopularniejszą przeglądarką. Kto go wyprzedził?

Oczywiście przeglądarki radzą sobie z tym od pewnego czasu lepiej niż dawniej (zamrażając niektóre karty i wznawiając ich dostępność po powrocie do strony), ale kompletne zamknięcie kilkunastu kart z YouTube'em będzie skuteczniejsze i z mojej perspektywy bardziej wygodne. Prosta lista wykazuje jakie klipy chciałem jeszcze obejrzeć i bez przeglądania kart w celu odnalezienia tej jednej mogę pojedynczo otwierać interesujące mnie strony. Jeśli nie wystarczy mi czasu na wszystkie, pozostawię te, które będą mi jeszcze potrzebne - wrócę do nich później, być może na innym komputerze.

Better One Tab w Chrome Web Store

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu