E-sport

Będzie pierwszy w Polsce kanał telewizyjny o e-sporcie. Stworzy go firma odpowiedzialna za Familiadę

Paweł Winiarski
Będzie pierwszy w Polsce kanał telewizyjny o e-sporcie. Stworzy go firma odpowiedzialna za Familiadę
2

E-sport jest coraz popularniejszy, również w naszym kraju - czym świadczy chociażby coraz większe zainteresowanie coroczną imprezą Intel Extreme Masters. Lubimy zmagania e-sportowców i chcemy je oglądać. Czy w telewizji? Szczere wątpię, ale będziemy mieli niedługo taką możliwość.

Pierwszy w Polsce kanał telewizyjny poświęcony w całości e-sportowi powstanie na bazie współpracy agencji e-sportowej Grupa Gamerock i firmy produkcyjnej Astro, która stworzył między innymi teleturniej Familiada. Najważniejszym elementem ramówki mają być relacje z najbardziej prestiżowych turniejów e-sportowych na całym świecie. Pozostały czas antenowy wypełnią programy rozrywkowe, dokumentalne i talk-showy - jak rozumiem również poświęcone szeroko pojętej rozrywce elektronicznej. Bo jeśli mam oglądać jakieś przetłumaczone głupoty zakupione od którejś z amerykańskich telewizji, w dodatku niezwiązane z grami, to jednak podziękuję. Poza tym na kanale mają pojawić się oczywiście również materiały pochodzące z gier. Ciekawe w jakiej formie.

E-sport, bo tak nazywać się będzie kanał, ma być nadawany przez całą dobę i dostępny w sieciach kablowych oraz na platformach cyfrowych. Nie znamy jeszcze niestety ani daty premiery kanału, nie wiemy też ile będą wynosić inwestycje na jego stworzenie.

Zdziwieni?

Ja nie, szczególnie że przecież całkiem niedawno turniej e-sportowy transmitowała w swoim serwisie internetowym Telewizja Polska, za gry i e-sport wziął się też Player.pl należący do TVN, pokazywano tam odbywające się w Katowicach Intel Extreme Masters. Może nie tyle w grach, ale w e-sporcie są pieniądze i nie jestem kompletnie zdziwiony, że „stare media” też interesują się tematem. Może to właśnie jeden ze sposobów, by zainteresować młodszego odbiorcę klasyczną telewizją - bo przecież nie jest tajemnicą, że młodzież siedzi na YouTube. Z drugiej strony wystarczy spojrzeć na popularnych let’s playerów albo na zakładkę „na czasie” na YT, by zobaczyć co ludzie chcą oglądać - czasem łapię się za głowę i znajduję tam rzeczy, które część z Was określiłaby jako koniec internetu. Pozostaje więc pytanie, kto będzie oglądał kanał telewizyjny e-sport, skoro tego typu wydarzenia czy transmisje dostępne są od dawna w internecie?

Trzeba pamiętać, że czasy uległy zmianie. Jeszcze w okresie swoich studiów (14-15 lat temu) coś takiego jak „stałe łącze”, było w sferze marzeń, szczególnie dla studenta, który nie mieszkał w akademiku, co roku wynajmując inne mieszkanie. Kiedy wracałem do domu raz na kilka weekendów, z chęcią włączałem kanał Hyper, choć był to raczej blok tematyczny Canal+, nadawany wieczorami. Oglądałem tam nowości ze świata gier (i anime), przypominając sobie ulubiony program telewizyjny mojej młodości - Escape. Hyper/Hyper + przetrwał długo, zmieniając swoją ramówkę i kanały, do których był „przyklejony”. Ostatecznie zakończył swój żywot w 2014 roku i trudno było nie traktować tego jako sygnał, że nie ma sensu puszczać gier w klasycznej telewizji. Tym bardziej zastanawiam się, czy nowy kanał E-sport ma sens - ale o tym przekonamy się za jakiś czas. Mam nadzieję, że niedługo.

grafika: 1

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

e-sport