Felietony

Beast Fund czyli nowy Polski inkubator chce wydać 2 miliony złotych (nie tylko) na projekty mobilne

Grzegorz Marczak
Beast Fund czyli nowy Polski inkubator chce wydać 2 miliony złotych (nie tylko) na projekty mobilne
7

Agata Kozak przesłała mi informacje o starcie nowego inkubatora, którego uruchamia razem z Agatą Brańską (zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa). Inicjatywa nazywa się groźnie - Beast Fund. Na działania inkubatorowe przeznaczone zostanie do końca 2013 roku do 2 mln PLN. Za przedsięwzięciem stoi...

Agata Kozak przesłała mi informacje o starcie nowego inkubatora, którego uruchamia razem z Agatą Brańską (zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa). Inicjatywa nazywa się groźnie - Beast Fund. Na działania inkubatorowe przeznaczone zostanie do końca 2013 roku do 2 mln PLN.

Za przedsięwzięciem stoi ten sam kapitał, który finansuje development aplikacji w ramach Next is Great (wprost chyba nie trzeba pisać kto - prawda?:) ).

Przechodząc jednak do rzeczy. Inkubator będzie skupiał się na mobilnych developerach, autorach, ilustratorach, grafikach i wszystkich utalentowanych ludziach, którzy chcą tworzyć rozwiązania mobilne.

Beast Fund to jednak nie tylko mobile, innym kierunkiem inwestycyjnym jest bowiem BEAST POP gdzie znajdzie się miejsce dla ludzi i zespołów tworzących książki, komiksy, animacje, gry i zabawy, serie web video, podcasty itp. Preferencje inwestycyjne w tej kategorii to :produkcje rokujące na rozwinięcie w serię (części, dodatki), produkcje adaptowalne dla platform cyfrowych (smartfony, tablety, software, )produkcje dające się (kulturowo) tłumaczyć na rynki zagraniczne.

Plany inkubacji są bardzo ambtine. Beast Fund przez 2 lata (2012-2013) chce zainwestować w 100 projektów z regionu CEE. Kwoty o jakich mówimy to przedział od 10 do 50 tysięcy PLN (warto pamiętać, że to inkubator), choć zakładam że inwestycje będą raczej bliżej tej górnej granicy.

Co oferuje młodym zespołom i przedsiębiorcom Inkubator? Wstępną walidację założeń projektu, know-how jeśli chodzi o dystrybucje cyfrową oraz marketing i przede wszystkim kontakty.

Moim zdaniem plany inwestycyjne są szalenie ambitne, wprawdzie nie mówimy tutaj o klasycznych inwestycjach ale liczba 50 projektów rocznie mimo to będzie dużym wyzwaniem.

Zapytałem Agatę Kozak jak mają zamiar sobie z nim poradzić:

GM :Jak będzie wyglądać proces inkubacji ? Cel jest dość ambitny bo wychodzi 50 inwestycji rocznie.

Nie chcemy popełnić błędu ustalania zbyt sztywnych zasad współpracy z zespołami już na samym początku działania inkubatora. Znamy polskie realia rynkowe i wiemy, że dla sukcesu niezwykle ważna jest elastyczność.

GM: Czy jako inkubator będziecie pracować razem z zespołami w które zainwestujecie ? Ponownie 50 firm rocznie a 100 w ciągu dwóch lat to organizacyjnie olbrzymie wyzwanie

Pracę inkubatora będą organizować 2 zasady. Zespoły sfinansowane przez Beast będą pojawiać się co kilka tygodni, idealnie co dwa, na nieformalnych wieczornych spotkaniach, przedstawiać założenia i obrane ścieżki, konfrontować to z opiniami innych zespołów przy piwie i snackach. Obowiązkiem zespołów będzie cotygodniowe raportowanie postępów prac, ale również dzielenie się przemyśleniami stojącymi za konkretnymi decyzjami. Wierzymy w błogosławiony wpływ regularnej komunikacji.

GM : Ile osób będzie pracować przy inkubatorze i kto ? (oprócz was oczywiście)

Wokół startupów będziemy organizować ad hoc ekspertów, jeśli zespół wyrazi taką wolę. Mobile, animacja, tradycyjny rynek wydawniczy, rynek produkcji telewizyjnych, developerzy. Prace bieżące Beast Mobile i Pop organizuję ja, Agata Brańska będzie wypowiadała się przeważnie w ramach Pop. Za przedsięwzięciem stoi ten sam kapitał, który finansuje intensywne development aplikacji w ramach Next is Great (do końca 1 kw. spółka wyda 5 aplikacji i będzie kontynuować rozwój 2 serii w następnych kwartałach). Na działania inkubatorowe przeznaczone zostanie do końca 2013 roku do 2 mln zł.

Szczerze mówiąc nadal nie wiem jak Beast Fund chce zarządzać tak dużą liczbą projektów (wydaje mi się, że do tego potrzebny jest dobrze poukładany "sztywny" proces zarówno przeglądu i przyjmowania zgłoszeń jak również współpracy) ale trzymam kciuki, bo nawet jeśli 50% z planu zostanie zrealizowane to i tak będzie to duże osiągnięcie jak na Europejski inkubator.

Oficjalny start Beast Fund odbędzie się 29/11/2011 o 18:30 w restauracji Regeneracja na Puławskiej w Warszawie (zapisy tutaj)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

michał brański