Mobile

Bawimy się GDR1 dla Windows Phone 8.1

Jakub Szczęsny
Bawimy się GDR1 dla Windows Phone 8.1
60

Nie tak dawno gościliśmy na rynku pierwsze urządzenia z kolejną odsłoną Windows Phone w wersji 8.1, przed kilkoma tygodniami aktualizację do tego systemu otrzymały pierwsze urządzenia z "poprzedniej generacji", a tymczasem od wczoraj w programie Preview for Developers pojawiła się paczka poprawek i...

Nie tak dawno gościliśmy na rynku pierwsze urządzenia z kolejną odsłoną Windows Phone w wersji 8.1, przed kilkoma tygodniami aktualizację do tego systemu otrzymały pierwsze urządzenia z "poprzedniej generacji", a tymczasem od wczoraj w programie Preview for Developers pojawiła się paczka poprawek i nowych funkcji oznaczona jako GDR1. Postanowiliśmy sprawdzić, co Microsoft przygotował dla osób, które nie mogą się doczekać nowej wersji systemu i dobrowolnie testują nowe rozwiązania w mobilnej odsłonie Windows.

Jakie zmiany wprowadził Microsoft?

Z racji tego, że producenci nie zdążyli jeszcze wykorzystać pełni możliwości GDR1 (a zanosi się na to, że HTC One W8 będzie już z owych dobrodziejstw korzystać), nie będę mieć okazji podejrzeć większości nowości w paczce poprawek. Stąd najpierw pozwolę sobie przytoczyć to, co znajdziemy w "changelogu".

Windows Phone 8.1 GDR1 to przede wszystkim obsługa natywnych folderów - opcja długo wyczekiwana przez osoby skupione wokół mobilnego systemu Microsoftu. Dotąd wszystko odbywało się za pośrednictwem aplikacji "Foldery", co mnie jakoś niespecjalnie zadowalało i wolałem, aby te mniej ważne aplikacje były reprezentowane przez kafelki "1x1" (te najmniejsze), bo nie zależało mi zbytnio na rozszerzonych statusach w formie skrótów z wiadomości, czy powiadomień. Teraz mogę te aplikacje zamknąć w zgrabnym kafelku, oszczędzając nieco miejsca, którego i tak mam dosyć sporo na ekranie Lumii 1320.

Oprócz tej dodanej funkcji, Windows Phone odtąd obsługuje nowe rozdzielczości ekranów - dwie WXGA 1280x800 i 1280x768 (tutaj różnica polega na ewentualnym dołączeniu przez producenta ekranowych przycisków nawigacyjnych) dla ekranów od przekątnej pow. 6,00" do 7. Do tego obsługiwane jest natywne QHD w 530x960 i skalowanie HD oraz WVGA do QHD.

W kwestii komunikacji urządzenia dołączono także obsługę Dual SIM C+G, PAN w Bluetooth (personal area network) w wersji pierwszej i wsparcie dla A2DP. Dodano także VoLTE.

Od tej wersji kafelek sklep będzie "żywy", gdy tylko będzie on wyświetlany na ekranie w średnim rozmiarze (2x2 przy założeniu, że najmniejszy kafelek to 1x1).

Ciekawostką jest fakt zaimplementowania do systemu rozwiązania pozwalającego na wsparcie dla "coverów" - czyli zintegrowanych z telefonem etui, które zakrywają ekran. System ma współpracować z owymi coverami i w zależności od jego stanu ma wykonywać określoną przez użytkownika akcję, np. wyłączenie ekranu blokady, wybudzenie ekranu, blokada.

Cortana będzie jeszcze lepiej współpracować z telefonem, a przy okazji będzie możliwe rozpoczęcie rozmowy z nią przez zestaw słuchawkowy samochodu podłączony do urządzenia via Bluetooth. No i na koniec - system ma wspierać własne ekrany blokady różnych producentów sprzętu.

Jak jest?

Najbardziej widoczną zmianą jest wprowadzenie natywnych folderów, w których możemy umieścić wszystkie aplikacje z ekranu startowego. Pozwala to na odzyskanie nieco miejsca w gąszczu poprzypinanych do ekranu kafelków. Niektóre aplikacje reprezentowane przez efekt wizji interfejsu Microsoftu są według mnie "potrzebne na ekranie startowym na tzw. od zaraz", jednak i ich sama obecność w centralnej części systemu jest nieco problematyczne, bo miejsca i tak tym samym nie ubywa. Stąd foldery to świetna alternatywa dla pchania ich w "sierotki", które nazywam najmniejszymi kafelkami.

Obsługa natywnych folderów w kwestii designu koresponduje z tym, do czego nas przyzwyczaił Windows Phone. Płynna animacja ich "rozwijania" oraz "zwijania" cieszy oko i nie gryzie się z ogólną koncepcją systemu.

Po aktualizacji do nowej wersji systemu musiałem tylko poczekać - następnie na ponowne zainstalowanie wcześniej znajdujących się w telefonie aplikacji. Po instalacji w dalszym ciągu oficjalnie niewspieranej wersji systemu przez mój telefon nie zauważyłem jakichkolwiek niedogodności, które spowodowałyby grymas niezadowolenia na mojej twarzy.

Nie oznacza to, że telefon działa w jakikolwiek sposób szybciej. Nic bardziej mylnego - telefon działa tak, jak działał do tej pory. A z Lumią 1320 nigdy problemów nie miałem. Telefon zawsze świetnie sobie radził w każdym możliwym scenariuszu - czy to w grach, czy to w kilkunastu otwartych aplikacjach. Animacje jak płynne były, tak są. Benchmarki także nic nowego nie pokazały - a to swego rodzaju plus. Pamiętajmy, że wersje rozsyłane w programie PfD nie posiadają żadnych usprawnień dla konkretnych modeli telefonów, są jedynie zbiorczymi pakietami poprawek w formie beta-testów.

Do systemu dołączona została także funkcja udostępniania Internetu z telefonu nie tylko za pośrednictwem hot-spota WiFi, ale i via Bluetooth. Testowałem taką formę połączenia z Internetem i Bluetooth stanowi tutaj niestety wąskie gardło w przypadku szybszych połączeń dla Internetu mobilnego. Niezbyt rozumiem sens tej funkcji, bowiem większość urządzeń jest dzisiaj zdolna łączyć się przez WiFi.

Jest dobrze

Muszę przyznać, że aktualizację samą w sobie przyjąłem jakoś chłodno - bez rewelacji i szału. Natomiast cieszę się, że Windows Phone tak szybko i tak dynamicznie się rozwija. To dowód na to, że to, co pisałem w poprzednim tekście sprawdza się i ze swojego wyboru jestem bardzo zadowolony.

Microsoft z wielkim przejęciem naprawia swoje błędy, które zaczęły się od zbagatelizowania rynku mobilnego, który już wcześniej dawał znaki, że będzie próbował zagarnąć część przynależącą do niedawnego centralnego punktu Windows - komputery PC. Nie jest to może rewolucja w kierunku post-PC (przy czym ja nazywam to PC-Reborn), jednak trudno przejść obojętnie obok faktu, że tablety i smartfony w dalszym ciągu przeżywają prawdziwy rozkwit, a na rynku PC obserwujemy regres.

Jak zainstalować Windows Phone 8.1 GDR 1?

Przede wszystkim, należy zarejestrować się jako deweloper na swoim koncie Microsoft. Następnie pobrać ze Sklepu Windows Phone aplikację Preview for Developers i zaakceptować wszystkie warunki umowy. Następnie przechodzimy do Ustawień -> Aktualizacji i sprawdzamy, czy są jakieś dostępne paczki poprawek. Jeśli telefon je wykryje, powiadomi nas o tym i rozpocznie się ich pobieranie, przygotowanie do instalacji, właściwa instalacja i zakończenie jej migracją danych oraz ustawień.

Grafika: link

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows Phone 8.1hotmobile