Smartwatche

Basis Peak to pierwszy smartwatch, który mam ochotę nosić w dzień i w nocy

Konrad Kozłowski
Basis Peak to pierwszy smartwatch, który mam ochotę nosić w dzień i w nocy
30

Czym powinno cechować się dobre urządzenie z kategorii wearable? Z całą pewnością musi dobrze wyglądać, analizować nasze codzienne aktywności oraz treningi, pracować kilka dni na baterii, a także być swoistym “przedłużeniem” dla smartfona, do którego będziemy mogli się w pewien sposób uwolnić spoglą...

Czym powinno cechować się dobre urządzenie z kategorii wearable? Z całą pewnością musi dobrze wyglądać, analizować nasze codzienne aktywności oraz treningi, pracować kilka dni na baterii, a także być swoistym “przedłużeniem” dla smartfona, do którego będziemy mogli się w pewien sposób uwolnić spoglądając na nadgarstek po otrzymaniu powiadomienia. Dokładnie w tych czterech aspektach Basis Peak staje na wysokości zadania, a to nie wszystko co potrafi.

Firma Basis, znana z opasek monitorujących trening oraz modelu Carbon Steel Edition, stała się częścią firmy Intel w marcu 2014 roku. Niewiele ponad pół roku później poznalismy Peak - następcę Carbon Steel Edition, najbardziej zaawansowane urządzenie łączące w sobie funkcje opaski śledzącej nasze aktywności oraz smartwatcha.

Basis Peak jest wyposażony w czujniki pozwalające automatycznie wykrywać typ aktywności (między innymi chodzenie, bieganie i jazdę na rowerze) oraz fazy snu. Pod uwagę brane są nasze tętno, potliwość i temperatura skóry. Peak potrafi także automatycznie wykryć fazy snu i jego jakość, a wszystkie te zebrane dane są analizowane i przygotowywane są podsumowania dające nam możliwość prześledzenia postępów w treningach i odpoczynku. Informacje są także wykorzystywane do stworzenia rekomendacji poprawienia naszych nawyków, na przykład pójścia do łóżka o konkretnej porze w celu utrzymania regularności.

BodyIQ to technologia, o której istnieniu nawet nie musicie wiedzieć, ważne że jej obecność w Basis Peak wpływać będzie na Wasze życie - unikalne algorytmy potrafią rozpoznać typ aktywności oraz są w stanie przeanalizować dane dotyczące snu. Rozpoznawane są fazy REM, głębokie i płytkie fazy snu, a także problemy z zasypianiem. Wyznaczać możemy sobie także “krótkie cele” jak liczba kroków pokonywanych każdego dnia czy przerwy od pracy biurowej - Peak powiadamiać nas będzie na przykład o zbyt długim okresie spędzonym na fotelu motywując do ruchu. Pod uwagę brane jest czy użytkownik jest w stanie osiągać cele i czy niektóre zachowania stają się nawykami - według tego dostosowane są informacje mu prezentowane.Jeżeli jesteście użytkownikami takich aplikacji jak Endomondo czy Strava, to niezwykle istotną informacją będzie dla Was fakt, iż Peak może być wykorzystywany jako swoisty pulsometr, gdyż zbierane przez niego dane mogą być bezpośrednio przekazywane do tych aplikacji. Kompletowane przez jedną czy drugą aplikację dane są więc uzupełnione o pomiary naszego tętna dając pełniejszy obraz odbytego treningu.

Peak spełniać będzie także rolę świetnego smartwatcha i współpracować może ze smartfonami z Androidem i iOS. Przy użyciu technologii Bluetooth Smart wysyłane są powiadomienia o przychodzących połączeniach, wydarzeniach z kalendarza czy wiadomościach SMS. Planowane jest oczywiście rozszerzenie listy funkcji z tej kategorii, również o aplikacje firm trzecich i zapowiadane jest, że każda z tych aktualizacji będzie darmowa dla posiadaczy Basis Peak. Pierwsza z nich ma zawitać już w połowie grudnia. Naturalnie wszystkie dane, które zbierze na nasz temat Peak będą dostępne z poziomu aplikacji mobilnej, gdzie będziemy mogli poznać szczegółowe informacje o naszym śnie i treningu.

Basis Peak wyposażono w dotykowy ekran LCD o przekątnej 1,25 cala. Zegarek szeroki jest na 43 mm, długość to 33 mm, zaś wysokość urządzenia to niewiele ponad 10 mm. Waży nieco ponad 50 gramów. Wyświetlacz pokryto szkłem Gorilla Glass 3, zaś korpus wykonany jest z aluminium. Peak jest wodoszczelny do 5 atmosfer, więc bez żadnych obaw możemy wybrać się z nim także na basen. Na początku do wyboru są dwie wersje kolorystyczne, ale w przyszłości powinny pojawić się kolejne. Użytkownicy będą mogli wybierać pomiędzy wieloma edycjami oddychających pasków silikonowych. Co więcej, tradycyjne zaczepy o szerokości 23mm pozwolą im na skorzystanie z dowolnych standardowych pasków. Dla osób aktywnych firma Basis przygotowała cztery dodatkowe paski z perforowanej siatki, zapewniającej komfort podczas aktywności fizycznych. Paski te dostępne będą w czterech kolorach: Ember (czerwony), Coral, Vapor (niebieski), Onyx (czarny) i Firefly (zielony).

Cena tego cudeńka to 199 dolarów - sprzedawane jest między innymi przez Best Buy i Amazon na terenie Stanów Zjednoczonych. W kolejnych krajach, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, pojawi się w grudniu. Trafi także do naszych rąk, a konkretnie na nasze nadgarstki i z całą pewnością nie omieszkamy podzielić się z Wami naszymi wrażeniami i spostrzeżeniami. Peak zapowiada się na jeden z najciekawszych gadżetów swojej kategorii, którą uważnie śledzę. Przemawia za nim naprawdę elegancki wygląd, rozbudowane funkcje monitorujące nasze zachowania oraz współpraca ze smartfonem. Na sam koniec pozostawiłem popularną “wisienkę” dekorującą ten tort - czas pracy urządzenia bez ładowania to cztery dni przy nieustannej pracy czujników, co na tle konkurencji wypada naprawdę świetnie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu