Bank

Nie tylko w telekomunikacji UE się nam przysłużyła. Banki znoszą lub obniżają opłaty za usługi w EOG

Grzegorz Ułan
Nie tylko w telekomunikacji UE się nam przysłużyła. Banki znoszą lub obniżają opłaty za usługi w EOG
3

Od 15 grudnia 2019 roku wchodzą w życie przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/512 z dnia 19.03.2019 r. zmieniającego Rozporządzenie (WE) nr 924/2009 w odniesieniu do niektórych opłat za płatności transgraniczne w Unii i opłat za przeliczenie waluty. Innymi słowy, od połowy grudnia opłaty za transgraniczne usługi płatnicze w euro nie mogą się różnić od tych pobieranych przez banki od swoich klientów w kraju.

Korzystanie z roamingu w UE znacząco się zmieniło od wejścia w życie nowych zasad RLAH. Od dwóch lat nie płacimy za korzystanie z usług w krajach UE lub płacimy zdecydowanie mniej. Podobnie będzie z przelewami do UE czy wypłatami z bankomatów za granicą od połowy grudnia.

Zmiany dotyczą wszystkich banków w Polsce, ale pokaże je na przykładzie mBanku, który właśnie dziś zmienia cennik swoich usług, związanych z rozporządzeniem unijnym.

Jeśli lubisz podróżować, aktywnie korzystasz z konta także za granicą – mamy dla Ciebie dobre informacje. Od 12 grudnia obniżamy niektóre opłaty. Zmiana dotyczy:

  • przelewów SEPA (czyli przelewów w euro do krajów europejskiej strefy gospodarczej, np. odbiorcy z UE czy Norwegii). Po zmianie -  nie będzie za nie opłaty.
  • wypłat z bankomatów za granicą. Obniżamy tę opłatę i od 12 grudnia niezależnie od tego, gdzie pobierzesz gotówkę – w kraju z bankomatu innego banku czy za granicą – zapłacisz tyle samo.

W ten sposób spełniamy obowiązki, które wynikają z przepisów UE.

Tak więc zniesione zostaną opłaty za przelewy SEPA, a odnośnie wypłat z bankomatów za granicą, będzie się to różniło w zależności od posiadanych usług i kont w mBanku.

I tak, posiadacze kart wydawanych do kont: eKonto Junior, eKonto możliwości, eKonto osobiste, eKonto PRP, mKonto Multi Active, eKonto m (13 -20 lat oraz 21-24 lata), eKonto z darmowymi bankomatami, eKonto dla młodych, WWJ oraz usługi Pakiet, w miejsce dotychczasowych 10,00 zł prowizji od wypłat gotówki w bankomatach za granicą, od 12 grudnia nie zapłacą ani złotówki.

W tym miejscu kończymy już z darmowością, pozostali klienci mogą liczyć na obniżenie opłat. Z dotychczasowych 10,00 zł prowizji za wypłaty z bankomatów za granicą, od 12 grudnia 7,00 zł zapłacą posiadacze kart wydawanych do kont: mKonto Multi Comfort, eKonto Standard, eKonto, eKonto mobilne, eKonto dla młodych, WWJ, eKonto izzy.

Z kolei w przypadku kart wydawanych do rachunku oszczędnościowego eMax zostanie obniżone minimum prowizji z 3%, min. 9 zł na 3%, min. 5 zł, max. 9 zł.

Ponadto z dniem 12 grudnia 2010 roku mBank wycofuje z oferty wydawanie karty zastępczej dla karty Mastercard (wycofują, bo od 14 września Mastercard przestał wspierać technologię paskową, w której była wykonana ta karta) oraz dodaje posiadaczy konta eKonto Standard do listy klientów mogących się ubiegać o wydanie karty Visa Foto.

Mimo, że powyższe zmiany wynikają ze zmian w przepisach prawa, w przypadku, gdy klienci nie zgadzają się z nimi, mogą do 12 grudnia 2019 roku zgłosić sprzeciw lub wypowiedzieć umowę bez żadnych opłat.

Co z pozostałymi bankami? Branżowy serwis Cashless.pl poinformował wczoraj, że podobne decyzje podjął już między innymi Santander Bank Polska i Alior Bank, a także Nest Bank, jak informuje inny serwis PRNews.pl. Powyższe banki nie opublikowały jeszcze tych zmian na swoich stronach. Musicie śledzić korespondencję od swoich banków, prawdopodobnie takie decyzje znajdziecie w wiadomościach, po zalogowaniu na swoje konto w bankowości elektronicznej.

Źródło: mBank.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu