Gry

Aya Neo: komputer dla graczy w formie przenośnej konsoli

Kamil Świtalski
Aya Neo: komputer dla graczy w formie przenośnej konsoli
5

Przenośne komputery w formie konsol cieszą się coraz większą popularnością. Powraca zbiórka na Aya Neo - tym razem w ulepszonej formie.

Sukces Nintendo Switch jest niezaprzeczalny. Nintendo raz jeszcze udowodniło, że w kwestii przenośnych konsol nie ma sobie równych. Fakt — był moment w którym Sony postanowiło uszczknąć sobie kapkę z tego rynku, ale dość szybko im się znudziło. PlayStation Portable było ogromnym sukcesem, PS Vita... przynajmniej na zachodnich rynkach — wręcz przeciwnie. Ale Switch udowodnił, że mobilne granie sprawia frajdę nie tylko w Azji. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej "kieszonkowych komputerów" do grania. W ubiegłym roku Paweł wspominał o ciekawym produkcie od Alienware, w styczniu głośno było o GPD Win 3, a teraz rusza zbiórka na kolejny produkt w klimacie: Aya Neo.

Aya Neo - nowa wersja przenośnego komputera do gier

To nie jest pierwszy raz, kiedy słyszymy o Aya Neo. Projekt okazał się sukcesem i powrócił do serwisu crowdfundingowego Indiegogo. Powrócił jednak w nieco zmienionej formie i całym zestawem usprawnień. Zmieniło się niewiele, ale jednak z punktu widzenia użytkowników - od groma. Przede wszystkim system operacyjny będzie lepiej dostosowany i mniej problematyczny, a skalowanie gier działać jak należy. Cała konstrukcja będzie lepiej wyważona, dzięki czemu granie będzie znacznie wygodniejsze. Ponadto twórcy zadbają o lepsze zarządzanie energią, a także wyższą jakość samej obudowy. Mają być też lepsze przyciski. Aby Aya Neo było jeszcze bliższe Switchowi — przenośny komputer otrzyma także dedykowaną stację dokującą, która pozwoli podłączyć sprzęt do większego ekranu. A przy okazji zaoferuje także: wejście na kartę SD,wejście na kartę microSD, dwa porty USB typu A 3.2, a także możliwość podłączenia Ethernet.

Jeżeli jednak liczyliście na zmiany w podzespołach, to nie mam dla Was najlepszych wiadomości. Wnętrze pozostaje takie samo — Aya Neo wciąż będzie napędzany 10-25W AMD Ryzen 4500U CPU z 16GB of LPDDR4x RAM. Ekran to wciąż 7-calowy IPS oferujący rozdzielczość 1280x800, zaś całość zasila bateria oferująca do sześciu godzin frajdy na jednym ładowaniu. Dotychczasowe recenzje urządzenia był dość przychylne, dlatego wszyscy którzy żałowali że nie udało im się kupić przenośnego komputera w formie konsolki mają powody do radości. Nie tylko nadarzy się ku temu dodatkowa okazja, ale też mowa o odrobinę ulepszonym wariancie.

Zbiórka w Indiegogo ponownie okazała się ogromnym sukcesem, a do końca pozostało jeszcze 27 dni. Ile kosztuje taka przyjemność? Cóż — tanio nie jest — za model z 500 GB wbudowanej pamięci zapłacimy 6120 hongkońskich dolarów (ok. 3050 zł), zaś wersja 1 TB to 6750 hongkońskich dolarów (ok. 3370 zł). Po zbiórce oba modele będą około 10% droższe. Wysyłka planowana jest jeszcze tej wiosny, a dokładniej mówiąc: w maju.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu