Felietony

Awaria systemu e-Deklaracje. Spory problem w "gorącym" okresie

Maciej Sikorski
Awaria systemu e-Deklaracje. Spory problem w "gorącym" okresie
10

Wiadomością dnia dla wielu Polaków jest zapewne awaria e-Dekalracji. Kilka godzin temu radio RMF poinformowało o problemach z systemem, a informacje te szybko potwierdziły inne media. Zresztą wypadało wejść na stronę Ministerstwa Finansów – pojawił się tam komunikat o problemach. Sprawa zapewne nie...

Wiadomością dnia dla wielu Polaków jest zapewne awaria e-Dekalracji. Kilka godzin temu radio RMF poinformowało o problemach z systemem, a informacje te szybko potwierdziły inne media. Zresztą wypadało wejść na stronę Ministerstwa Finansów – pojawił się tam komunikat o problemach. Sprawa zapewne nie wywołałaby takiego poruszenia, gdyby nie fakt, że wielu osobom może bardzo zależeć na sprawnym działaniu systemu właśnie dzisiaj.

Na stronie Ministerstwa Finansów można trafić na komunikat następującej treści:

Ministerstwo Finansów informuje, że wystąpiła awaria usługi e-Deklaracje. Trwają intensywne prace mające na celu przywrócenie płynności działania usługi. O zakończeniu tych prac zostaną Państwo powiadomieni w osobnym komunikacie.

Za utrudnienia przepraszamy.

Powód? W Sieci krąży informacja, iż „podatnicy przegrzali serwery MF”. Jest to całkiem prawdopodobny scenariusz – system e-Deklaracje umożliwia przecież składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Coraz więcej osób wybiera właśnie ten sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym, a znajdujemy się w dość gorącym okresie, gdy chętnych na załatwienie sprawy lawinowo przybywa (Polacy chyba lubią dreszczyk emocji).

Największy problem mają niektórzy przedsiębiorcy – dzisiaj mija termin składania deklaracji kwartalnej podatku VAT i nie jest wykluczone, że ta sztuka może się niektórym po prostu nie udać. Czy jest się czego bać? Całkiem prawdopodobne, że Ministerstwo Finansów wydłuży termin składanie deklaracji. Podobna sytuacja miała miejsce miesiąc temu i urzędnicy poszli wówczas na rękę przedsiębiorcom. Skoro wtedy załatwiono sprawę w cywilizowany sposób, to trudno spodziewać się, by teraz wyglądało to inaczej.

Warto wspomnieć, że w tym roku podatki przez internet rozliczy ponad 3 mln Polaków. Do tej pory deklaracje podatkowe przez Internet złożyło 2 938 935 podatników. Ministerstwo zorganizowało nawet akcję, której celem jest osiągniecie wyniku 3 333 333 deklaracji (dla porównania: w roku 2011 odliczano do 1 miliona, a rok później do 2 mln). Do promowania swojego przedsięwzięcia używają oficjalnej strony MF, a także profilu na Facebooku (trzeba uczciwie przyznać, że ten ostatni nie cieszy się zbyt dużą popularnością). Do pracy zaprzęgnięto nawet YouTube’a. Pisząc krótko: zrobiło się nowocześnie. Problem polega jednak na tym, że nie przewidziano tak dużego zainteresowania całą usługą. Albo kiepsko się do tego przygotowano.

Aktualizacja

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się dwa nowe komunikaty. W pierwszym poinformowano, iż przywrócono działanie systemu e-Deklaracje i dodano:

W związku z bardzo dużą liczbą deklaracji przesyłanych drogą elektroniczną i upływającymi terminami składania deklaracji VAT i zeznań rocznych PIT mogą wystąpić okresowe trudności w dostępie do usługi e-Deklaracje.

Drugi komunikat ma uspokoić osoby, które obawiają się problemów wywołanych awarią:

Ministerstwo Finansów informuje, że występujące okresowe trudności w dostępie do usługi e-Deklaracje będą stanowiły okoliczność usprawiedliwiającą w przypadku analizy przez organy podatkowe terminowości składania deklaracji podatkowych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu