Motoryzacja

Autopilot Tesli przewidział wypadek i zwolnił

Grzegorz Marczak
Autopilot Tesli przewidział wypadek i zwolnił
78

Bardzo ciekawy materiał wideo pokazujący jak autopilot Tesli zareagował na zagrożenia na drodze, które ostatecznie doprowadziło do wypadku.

Jak widać na filmie samochód Tesla prowadzony przez autopilota jechał nawet dobrze ponad 100 km/h. W pewnym momencie sytuacja z przodu i gwałtowny manewr poprzedzającego samochodu Tesla potraktowała jako zagrożenie i zwolniła. Okazało się, że słusznie ponieważ pół sekundy później doszło do wypadku.

Mimo iż nie była to sytuacja z którą "człowiek za kierownicą" by sobie nie poradził to jednak muszę przyznać, że niesamowicie się ogląda taką scenę. System komputerowy analizujący tysiące informacji odpowiednio reaguje na zagrożenie i można faktycznie powiedzieć, że przewiduje jego konsekwencje.

Film ten pokazuje też jeszcze jedną rzecz. Różnicę między zachowaniem autonomicznego samochodu a prawdziwym kierowcą. Zobaczcie na manewr kierowcy, który spowodował kolizję. Jechał za szybko, za blisko poprzedzającego go samochodu, w monecie zagrożenia nie zdążył zrobić odpowiedniego manewru. W tej samej sytuacji komputer Tesli bezpiecznie zwalnia nie narażając pasażerów na niebezpieczeństwo. Wystarczyło bowiem zachować bezpieczną odległość. Zaprogramowany samochód nigdy jej nie przekroczy, "ludzki" kierowca jest pod tym względem zupełnie nieprzewidywalny.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot