Ciekawostki technologiczne

Autobus napędzany odchodami wcale nie musi być wolny

Paweł Winiarski
Autobus napędzany odchodami wcale nie musi być wolny
8

Jeśli myślicie, że pojazd napędzany odchodami nie ma szans na szybką jazdę, to jesteście w błędzie. Wyobraźcie sobie autobus z bakiem pełnym paliwa wytworzonego z krowich odchodów, który zasuwa po torze z prędkością 123 kilometrów na godzinę. Wiele mówi się o alternatywnych źródłach energii, równ...

Jeśli myślicie, że pojazd napędzany odchodami nie ma szans na szybką jazdę, to jesteście w błędzie. Wyobraźcie sobie autobus z bakiem pełnym paliwa wytworzonego z krowich odchodów, który zasuwa po torze z prędkością 123 kilometrów na godzinę.

Wiele mówi się o alternatywnych źródłach energii, również w kontekście paliwa napędzającego pojazdy. Dzięki odchodom (ludzkim lub zwierzęcym) uzyskuje się biometan (proces tzw. trawienia beztlenowego), który w formie skroplonego gazu przechowywany jest w zbiorniku na dachu pojazdu.

Wiemy już skąd bierze się paliwo, ale czy pojazd nim napędzany może być szybki? Może. Bus Hound firmy Reading Buses ustalił niedawno rekord prędkości autobusu kursowego na torze w Bedford. Paliwo, którym ów pojazd był napędzany powstało z krowiego nawozu, aby ten fakt nie umknał, autobus został pomalowany w krowie łatki. Rekord rekordem, w swoim zwykłym trybie pojazd jeździ z klasyczną prędkością, nie przekraczając 90 kilometrów na godzinę.

https://www.youtube.com/watch?v=n0SLywYl_zI

Rekord autobusu kursowego udało się pobić, z rekordem Guinnessa może jednak nie wyjść - ten wynosi bowiem aż 241 km/h. Ustalenie nowego rekordu spełniło jednak swoje zadanie. Miało pokazać, że autobusy napędzane biometanem to nowoczesne pojazdy i przykład motoryzacyjnej innowacji.

Autobus napędzany paliwem uzyskiwanym z odchodów nie jest oczywiście niczym nowym. Już w samej Wielkiej Brytanii można było zobaczyć taki pojazd. Maszyna, która pojawiła się w Bristolu jest jednak napędzana paliwem uzyskiwanym z resztek żywności i ludzkich odchodów.

https://www.youtube.com/watch?v=x2R_MaWFABo

grafika: 1

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu