Startups

Audioteka jest warta 75 milionów, sprzedała milion audiobooków w 2015 roku!

Grzegorz Marczak
Audioteka jest warta 75 milionów, sprzedała milion audiobooków w 2015 roku!
6

Dziś mamy dobre wieści od kolejnej polskiej firmy. Audioteka właśnie poinformowała o inwestycji przy wycenie 75 milionów złotych.

Audioteka zamknęła emisję prywatną akcji, w której udział wzięli m.in. Ondrej Tomek, jeden z najbardziej znanych przedsiębiorców w regionie, specjalizujący się w przedsięwzięciach internetowych, jak również grono polskich inwestorów i przedsiębiorców, w tym m.in. Przemysław Gacek, założyciel Pracuj.pl, który zwiększył swoje zaangażowanie w Audiotekę.

Ondrej Tomek to przedsiębiorca internetowy, twórca jednego z największych czeskich portali i wyszukiwarki internetowej Centrum.cz, działającej w Czechach i na Słowacji. Ondrej Tomek był też inwestorem w Mall.cz, jednym z największych przedsięwzięć w obszarze e-commerce w CEE, działającym w 7 krajach.

Bardzo cieszą mnie sukcesy Audioteki ponieważ jest to mój ulubiony twórca audiobooków. Stworzyli (o ile można tak powiedzieć) super format audiobooków, które swoją jakością i liczbą zaangażowanych aktorów tworzą jak dla mnie ewenement na rynku.

Audioteka dociera ze swoimi produktami na rynki 23 krajów, oferując audiobooki w 11 wersjach językowych, w tym hiszpańskiej, francuskiej, niemieckiej, polskiej, szwedzkiej, czeskiej, słowackiej, włoskiej, portugalskiej, tureckiej i litewskiej. Baza użytkowników też rośnie, w tej chwili mają 5 milionów zarejestrowanych osób.

Jak idzie sprzedaż? Pomimo niskiego czytelnictwa w Polsce (mniej niż 0,5 książki na osobę rocznie) Audioteka sprzedała w 2015 r. ponad 1 mln audiobooków, rosnąc o 50% w stosunku do roku poprzedniego.

Wartość rynku audiobooków szacowana jest dziś między 2,4-2,6 mld USD, przy 30% dynamice wzrostu rdr., wyższej niż np. dla rynku e-booków. W 2015 r. liczba tytułów dostępnych w tym formacie potroiła się na całym świecie.

Nie pozostaje nic innego tylko pogratulować zespołowi Audioteki - świetna robota i bardzo dobry kolejny inwestor.

Foto Headphones on the old book via Shutterstock

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

startupsAudiotekaaudiobooki