Artykuł sponsorowany

Byłem w ubiegłym roku, będę i w tym. Co czeka nas na tegorocznym Audio Video Show?

Paweł Winiarski
Byłem w ubiegłym roku, będę i w tym. Co czeka nas na tegorocznym Audio Video Show?
Reklama

Już niedługo, bo w dniach 16–18 listopada odbędzie się 22. edycja Audio Video Show. To największa w Polsce i druga co do wielkości w Europie wystawa sprzętu audio i wideo. Jeśli choć trochę interesują Was technologie związane z dźwiękiem i obrazem — warto się tam wybrać. Obawiam się jednak, że w jeden dzień ciężko będzie zobaczyć wszystkie interesujące sprzęty.

Ubiegłoroczną edycję nazwałem prawdziwym świętem audiofilów i choć nie udało mi się dotrzeć na wszystkie interesujące mnie stoiska, to mam cichą nadzieję, że w tym roku odwiedzę więcej wystaw. Myślę, że imprezy nikomu siedzącemu w temacie audio czy wideo przedstawiać nie trzeba, jeśli natomiast w ubiegłym roku nie mogliście odwiedzić stadionu PGE Narodowy (albo chcecie sobie powspominać), serdecznie zapraszam na moją relację wideo z imprezy.

Reklama

Tegoroczna edycja to aż 165 wystawców, łącznie 170 sal prezentacyjnych oraz 42 stoiska. Oprócz stadionu PGE Narodowy, wystawcy zajmą też luksusowe hale warszawskich hoteli Golden Tulip i Radisson Blu Sobieski. Podczas wystawy swoje stoiska będą mieli tacy producenci, jak LG, Philips, Sony czy Panasonic. Będzie można też zobaczyć sprzęty Bang & Olufsen, Marantz, McIntosh czy Bower & Wilkins.

Co zobaczymy na Audio Video Show 2018?

Masę sprzętu, to oczywiste. Jeśli jednak zastanawiacie się czy przy tak dużej wystawie znajdziecie coś dla siebie — spieszę z odpowiedzią. Oto lista najciekawszych moim zdaniem urządzeń (i nie tylko) na tegorocznej imprezie.

Strefa audio

W tegorocznej strefie audio będziecie mogli zobaczyć najdroższy gramofon świata. To transrotor Artus, który kosztuje (usiądźcie) 600 tysięcy złotych. Ma całkowicie odsprzęgnięty talerz, co uznawane jest za szczytowe osiągnięcie w dziedzinie odtwarzania płyt winylowych.

Przypuszczalibyście, że jakiś system audio może kosztować aż 3 miliony złotych? Tyle właśnie warty jest “Bezwzględny” — czyli najnowszy wzmacniacz Dana D’Agostino. Monoblok o mocy dochodzącej do 6000 W przy 2 Ω. Czuję, że organizatorzy imprezy słono zapłacą w tym roku za prąd. Warte po 1,2 miliona złotych, ważące 250 kg monobloki zostaną zaprezentowane przez samego Dana D’Agostino. Podejrzewam, że w okolicy tego sprzętu będzie i tłoczno, i głośno.

Zobaczycie też kolumny o omnipolarnym wzorze promieniowania, które zagrają wraz z firmową elektroniką z serii Reference: 4 monofonicznymi wzmacniaczami mocy mbl 9011, przedwzmacniaczem mbl 6010D oraz dzielonym odtwarzaczem mbl 1611F/1621. To referencyjny system manufaktury MBL z głośnikami Radialstrahler mbl 101 X-treme, który po raz pierwszy zawita do Polski.

Są wśród Was jacyś miłośnicy wzmacniaczy lampowych? Mi lampy kojarzą się przede wszystkim ze wzmacniaczem lampowym Marshalla, na którym uwielbiałem grać próby. Ale nie o taki sprzęt chodzi. Na tegorocznej imprezie zobaczymy wzmacniacz Manron Delta SE 150 — to polska, bazująca na pochodzącej z lat 30. XX wieku lampie, konstrukcja za milion złotych.

Reklama

Strefa wideo

Było coś dla uszu, pora na coś dla oczu. A będzie co oglądać.

LG zaprezentuje na imprezie swoje najnowsze telewizory OLED. Główną atrakcją będzie 77-calowy OLED z serii C8. Taka matryca to głęboka czerń, świetne proporcje kontrastu, dodatkowo sprzęt posiada wsparcie sztucznej inteligencji LG AI ThinQ, inteligentny procesor LG α9, wspiera też technologię Dolby Atmos.

Reklama

Na tegorocznym Audio Video Show zobaczymy też sprzęty niemieckiego producenta telewizorów OLED — firmy Loewe. Zaprezentuje ona swoją nową serię bild 2. Nie wiem jak Wy, ale nie ma szans na to bym powiesił sobie na ścianie konstrukcje za takie pieniądze, ale chętnie je obejrzę.

JVC pokaże natomiast pierwszy na świecie rzutnik o rozdzielczości 8K — model DLA-RS3000. Tak wysoką rozdzielczość osiągnięto łącząc przetworniki o natywnej rozdzielczości 4K z techniką e-shift. Urządzenie może wyemitować światło o jasności 2200 lumenów. Natomiast jego kontrast to 100.000:1 / 1.000.000:1 (dynamiczny).

Na imprezie nie zabraknie też Sony, które pokaże swój najnowszy model projektora — VPL-VW870ES. Charakteryzuje go laserowe źródło światła o jasności 2200 lumenów, układ Motionflow oraz unikalna funkcja Digital Focus Optimizer poprawiająca ostrość i rozdzielczość ekranu. Rozdzielczość też nie jest mała — to bowiem 4K.

Kolejna firma i kolejny projektor, co jednoznacznie pokazuje, że rynek nie jest wcale niszowy. Epson zamierza pokazać swój projektor dla kina domowego, czyli model EH-TW7400. To przedstawiciel nowej generacji urządzeń wyposażonych w pakiet technologii wizualnych PRO-UHD. Mamy tu optymalizację 4K, wysoki współczynnik kontrastu dynamicznego na poziomie 200 000:1 oraz obsługę standardów Full HD, UHD BD i HDR. Montaż ułatwią natomiast silniki, które umieszczono w układzie optycznym.

Reklama

Miłośnicy płyt winylowych też znajdą coś dla siebie

Tegoroczne Audio Video Show to również winyle i w związku z tym na imprezie pojawią się muzycy. Na przykład Anna Maria Jopek, będzie też odsłuch jej najnowszego albumu „Ulotne”. Artystka opowie o specyfice przygotowywania nagrań i miksów na potrzeby wydawania płyt winylowych. W sobotę i w niedzielę odbędą się spotkania ze znanym dziennikarzem radiowej Trójki — Piotrem Metzem, który zaprezentuje dziewiątą płytę zespołu The Beatles. W niedzielę swoje prelekcje będą mieli też inni dziennikarze muzyczni — Marek Sierocki oraz Marek Niedźwiecki. Zaprezentują oni na Audio Video Show swoją autorską składankę “Marek i Marek Niedźwiecki Sierocki”. To dwupłytowa kompilacja z 36 utworami, która przypomni nam jak brzmiała muzyka w latach 80. i 90. ubiegłego wieku.

Audio Video Show ponownie zapowiada się na świetną imprezę dla miłośników dźwięku i obrazu. My się tam wybieramy, a Wy?

Tekst powstał we współpracy z organizatorem Audio Video Show.

grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama