Smartfony

Asus stworzył świetny telefon. To jednak już ostatni taki na rynku

Krzysztof Rojek
Asus stworzył świetny telefon. To jednak już ostatni taki na rynku
32

Asus wyciąga wtyczkę swojej serii flagowców. Kolejnego kompaktowego smartfonu już na rynku nie zobaczymy.

Rynek smartfonów jest bardzo, bardzo różnorodny. Mamy na nim urządzenia tańsze, droższe, z różnymi systemami operacyjnymi czy nakładkami na Androida. Niektóre mają świetne aparaty, inne super trzymają na akumulatorze, a jeszcze inne oferują świetny ekran czy głośniki. Jednak większość smartfonów ma jedną wspólną cechę - są bardzo, bardzo duże.

Polecamy na Geekweek: Chiny stawiają na rozwój robotyki. Chcą „rewolucyjnego wynalazku”

Owszem, zdarzają się mniejsze modele, jak podstawowy iPhone czy Samsung Galaxy S, ale o kompaktowych rozmiarach z lat 2010-15 możemy dziś już raczej zapomnieć. No, chyba że mówimy o telefonach od Asusa z serii Zenfone. Od kilku lat producent ten konsekwentnie produkuje kompaktowe flagowce, a do dziś Zenfone 8 pozostaje jednym z telefonów, które testowało mi się najprzyjemniej.

Niestety, nie mamy dobrych wieści dla wszystkich miłośników małych smartfonów. Asus planuje bowiem zmianę kursu, jeżeli chodzi o swoje urządzenia.

Asus Zenfone 10 ostatnim małym Androidem na rynku

Asus w kwestii smartfonów zagospodarował dwie nisze - telefony gamingowe (ROG Phone) i małe smartfony. Jedna z tych nisz przynosi najwyraźniej o wiele większe zyski niż druga, ponieważ, jak wynika z wewnętrznych dokumentów, w biurze Asusa następuje reorganizacja. Najpierw dział mobilny miał zostać podzielony pomiędzy dział Zenfone i dział ROG Phone, jednak później okazało się, że ten pierwszy został zlikwidowany.

Jak wynika z informacji podanej przez 9to5Google: "Osoba zaznajomiona ze sprawą zwróciła uwagę, że (dział odpowiedzialny za) telefony komórkowe ASUS podzielił się na serie ROG i Zenfone, ale najnowszy Zenfone 10 będzie ostatnią generacją tej serii, a zespół Zenfone w przyszłości zostanie połączony z innymi działami, lub (przeniesiony) bezpośrednio do zespołu ROG".

Naturalnie, wiadomo, że żaden biznes to nie jest fundacja "Make a Wish" i jeżeli firma stwierdziła, że jej urządzenia nie sprzedają się tak dobrze, jak zakładali, mają pełne prawo się z ich produkcji wycofać. Natomiast nie można zabrać Asusowi tego, że zrobił coś wyjątkowego w skali rynku. Do momentu pojawienia się Zefonów kompaktowe telefony oznaczały średniopółkowe, bądź wręcz budżetowe podzespoły (albo grube telefony jak w Xperiach). Asus do kompaktowej obudowy włożył flagowe komponenty i na pewno wielu osobom będzie tych telefonów na rynku zwyczajnie brakować.

Źródło

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu