Asus

ASUS stworzył... robota. Poznajcie uroczego Zenbo

Tomasz Popielarczyk
ASUS stworzył... robota. Poznajcie uroczego Zenbo
6

Poza Zenfone'ami i Zenbookami na konferencji ASUSa w Tajpej zobaczyliśmy również coś nietuzinkowego - napędzanego sztuczną inteligencją robota Zenbo.

Wyceniany na zaledwie 599 dolarów robot Zenbo ma być czymś w rodzaju domowego asystenta. Producent zapewnia, że będzie on w stanie komunikować się ze wszystkimi urządzeniami wchodzącymi w skład naszego gospodarstwa domowego. Przy czym niekoniecznie muszą to być gadżety z kategorii Smart Home. Zenbo ma również m.in. sterować telewizorem czy sprzętem audio. Jeżeli będziemy sobie mogli pozwolić na bardziej zaawansowaną elektronikę w mieszkaniu, ustawi również termostat klimatyzacji, zamknie drzwi wejściowe czy będzie sterował oświetleniem.

Robot rozpoznaje komendy głosowe, ale też posiada panel dotykowy i wyświetlacz. Na ogół będzie na nim wyświetlana urocza twarz Zenbo, która ma się zmieniać w zależności od jego nastawienia. Nie zabraknie zatem min rozczarowania czy przeprosin np. w sytuacji gdy robot nie będzie w stanie wykonać naszego polecenia. Ekran ma nam jednak też służyć do oglądania wideo czy chociażby surfowania po stronach www czy uruchamiania aplikacji - np. do zrealizowania zakupów.

Wbudowana kamera pozwoli Zenbo monitorować otoczenie, robić domownikom zdjęcia i np. powiadamiać ich o tym, że ktoś się przewrócił. Robot ma również doskonale sprawdzać się podczas monitorowania dzieci. Użytkownik będzie miał bowiem zdalny dostęp do jego kamery i z dowolnego miejsca na świecie wyświetli na swoim urządzeniu np. obraz z pokoju, w którym Zenbo się znajduje. Nie zabraknie też edukacyjnych gier i aplikacji. Jednym z atutów ma być też interaktywny moduł opowiadający historie. Zenbo bez wątpienia ma aspiracje, aby stać się "robotyczną opiekunką" dla naszych pociech.

Zenbo ma stale gromadzić informacje i uczyć się użytkownika. ASUS obiecuje też program deweloperski o otwarte SDK, dzięki czemu programiści będą mogli w prostszy sposób tworzyć aplikacje i integrować swoje usługi z robotem. To ważne, bo w głównej mierze od aktywności deweloperów będzie zależało, jak wiele umiejętności posiądzie Zenboo.

Pozytywnie zaskakuje cena - 599 dolarów to nie jest wcale wygórowana kwota. Oczywiście w Polsce Zenboo raczej nie powinniśmy się spodziewać. Przystosowanie robota do języka polskiego prawdopodobnie nie jest grą wartą świeczki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

asusrobotAI