Zephyrus GX501 nie wygląda jak typowy laptop do gier z serii Asus ROG. Bardziej przypomina ultrabooka, co budzi obawy jeśli chodzi o osiągane temperatury. Zastosowano tu jednak ciekawy i pomysłowy system chłodzenia. Sprawdza się?
Zephyrus GX501 to jeden z oryginalniejszych gamingowych laptopów jaki widziałem. Mówię tu oczywiście o wyglądzie, bo po wyciągnięciu z pudełka niecodzienny kształt sprzętu pierwszy rzuca się w oczy. Zaraz pod ekranem wita nas…niewykorzystana przez klawiaturę przestrzeń - klawisze przeniesione są dużo niżej. Na początku wydaje się to dziwne, szybko jednak się do tego rozwiązania przyzwyczaiłem. Szczególnie, że jako użytkownik Apple Wireless Keyboard od razu odnalazłem się na tak małej konstrukcji, która jest fajna - jeśli podejdziecie do niej myśląc o ultrabooku. Przy laptopie do gier sprawdza się średnio, głównie ze względu na niski skok klawiszy. Nie podobała mi się natomiast płytka dotykowa umieszczona po prawej stronie. Gładzik jest za mały, ugina się pod naciskiem i strasznie brudzi.
Trochę poskąpiono w temacie złącz, choć rozumiem że to smukła konstrukcja. Na lewym brzegu mamy gniazdo zasilania, HDMI 2.0, 2 USB 3.0, gniazdo audio na prawym USB typu C z Thunderboltem 3, 2 USB 3.0, gniazdo blokady Kensington. I to tyle, nie ma czytnika kart pamięci, co dało mi się we znaki podczas montowania wideo, nie ma też karty sieciowej, pozostaje więc tylko WiFi.
Laptop posiada ekran o przekątnej 15,6 cala, oferuje rozdzielczość fullHD i odświeżanie 120Hz. Zastosowano tu ponadto panel anti-glare oraz technologię Nvidia G-Sync. Kąty widzenia są niezłe, obraz jest ostry, czasami trochę ziarnisty. Miałem też wrażenie, że ekran komputera trochę za bardzo się wygina, na przykład przy czyszczeniu.
Bateria to 4 ogniwa i 50 Wh. Trochę ponad 2 godziny przy przeglądaniu sieci korzystając z wifi to mało, po uruchomieniu gry lepiej od razu podłączyć przewód zasilacza.
Zephyrus GX501 to niezły potwór. Sprzęt napędza procesor Intel Core i7-7700HQ, równie mocno jest w temacie karty graficznej. NVIDIA GeForce GTX 1080 z 8 GB pamięci RAM, do tego trochę kosmiczne jak na laptopa 24 GB pamięci RAM DDR4 2400 MHz. W zależności od zasobności portfela możecie też wybrać wielkość dysku SSD - 256/512 albo 1TB.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu