Moje przemyślenia

Asus Padfone, czyli jak z dwóch urządzeń uczynić jedno [wideo]

Kamil Mizera
16

Firma Asus swoim odważnym podejściem do idei tabletu i nieszablonowymi pomysłami coraz mocniej rozpycha się na rynku tych urządzeń. Eee Pad Transformer okazał się niemałych hitem, a jego druga generacja już w grudniu trafić ma do Polski. Również Eee Pad Slider to ciekawy przykład na to, że tablet ni...

Firma Asus swoim odważnym podejściem do idei tabletu i nieszablonowymi pomysłami coraz mocniej rozpycha się na rynku tych urządzeń. Eee Pad Transformer okazał się niemałych hitem, a jego druga generacja już w grudniu trafić ma do Polski. Również Eee Pad Slider to ciekawy przykład na to, że tablet nie musi być tylko prostokątnym ekranem obleczonym plastikową ramką.  Jednak najciekawszym jak do tej pory projektem wydaje mi się Padfone.

Idea stojąca za tą nazwą to połączenie smartphone’a i tabletu w jedno urządzenie, przy czym sam tablet pełni w tym przypadku rolę drugorzędną i staje się bardziej stacją dokującą dla smartphona. Rola telefonu w tym urządzeniu ma być nadrzędna. To on dostarczać będzie tabletowi możliwości połączenia z Internetem przez Wi-Fi i 3G, również jego pamięć wewnętrzna ma być priorytetowa. Prawdopodobnie sam tablet bez zagnieżdżonego w nim smartphona nie będzie działał samodzielnie. Co telefonowi daje więc integracja z tabletem? Przede wszystkim dodatkowe źródło zasilania. Ale Asus obiecuje również, że na ekranie tabletu będziemy mogli obsługiwać także niektóre funkcje telefonu. Jeżeli firmie udałoby się tak zintegrować oba urządzenia, że tablet stałby się po prostu przedłużeniem smartphone’a, to byłaby to niemała rewolucja w tym segmencie rynku. I wydaje mi się, że jest na to szansa. Premiera Padfone'a przewidziana jest na początek 2012 roku. Miał on trafić na rynek wcześniej, ale wygląda na to, że Asus postanowił poczekać i wyposażyć te dwa urządzenia w Androida 4.0. Z jednym systemem na pokładzie połączenie funkcji obu urządzeń wydaje się bardziej możliwe do zrealizowania.

 

Osobiście uważam, że pomysł na takie urządzenie jest rewelacyjny. W tej konfiguracji to smartphone ma być podstawowym urządzeniem, swoistym mobilnym biurem i centrum rozrywki, zaś tablet ma służyć tylko do wzmocnienia niektórych jego funkcji, przeniesienia niektórych czynności na większy ekran, jak chociażby pisanie maili. Robienie tego z poziomu 4,3 calowego ekranu jest wykonalne, ale męczące. Po podłączeniu telefonu do tabletu dostajemy ekran 10.1 cala i jakość obsługi poczty od razu się poprawia.

Nie trudno jednak wyobrazić sobie sytuację, w której chcemy jednocześnie skorzystać z telefonu komórkowego do rozmowy i w tym samym czasie wykonywać jakieś czynności na tablecie. Wprawdzie Asus przewidział taką sytuację i można odebrać rozmowę z poziomu tabletu, ale takie rozwiązanie nie zawsze jest poręczne. Istotne będzie również to, jakie parametry będzie miał ostatecznie ten smartphone’a. Jeżeli twórcy przewidują dla niego nadrzędną rolę w tym urządzeniu, to muszą postarać się, aby telefon ten naprawdę sprawdzał się w roli mobilnego biura.

Pomysł Padfone'a strasznie przypadł mi do gustu, gdyż w pewien sposób nadaje nowy sens tabletowi, wyznacza mu jasną rolę – ma być wsparciem dla smartphone’a a nie dublować jego funkcje. Myślę, że jest miejsce na tego typu urządzenie na rynku. Najbardziej obawiam się ceny, która nie będzie należeć do najmniejszych, bo w końcu będzie trzeba zapłacić zarówno za dobrej klasy smartphone’a jak i za tablet, wykastrowany wprawdzie, ale jednak.
 

Co myślicie o pomyśle stojącym za Padfonem? Jakie widzielibyście dla niego zastosowania? 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

TabletasusPadfone