Mobile

Artisto, czyli Prisma do przerabiania wideo od Mail.ru

Tomasz Popielarczyk
Artisto, czyli Prisma do przerabiania wideo od Mail.ru
1

Zmieniająca fotografie w dzieła sztuki aplikacja Prisma stała się inspiracją dla twórców Mail.ru, którzy wypuścili analogiczny produkt modyfikujący klipy wideo.

Trudno powiedzieć, co dziś jest bardziej w internecie na topie - zdjęcia czy wideo. Tworzymy ogromne ilości jednych i drugich, udostępniając je potem w serwisach społecznościowych czy przesyłając bezpośrednio znajomym. Z tego też powodu takie aplikacje, jak właśnie Prisma trafiają na podatny grunt. Jej twórcy zaproponowali mechanizm oparty na neuronowych sieciach, który był w stanie w bardzo efektowny sposób przemienić naszą fotografię w malowidło, szkic czy inny twór przypominający dzieło artysty. Następnym krokiem miała być funkcja do przetwarzania filmów. Ktoś ich jednak uprzedził.

Artisto to produkt, który wyszedł spod ręki Mail.ru Group - jednego z internetowych gigantów w Rosji. Aplikacja potrafi robić dokładnie to samo co Prisma, ale modyfikuje jedynie klipy wideo - krótkie, 10-sekundowe materiały. Aktualnie mamy tutaj do dyspozycji 14 filtrów. Kolejne mają być dodawane w miarę upływu czasu. Pomysł już trafił w gust niektórych celebrytów. Z Artisto korzystali m.in. brytyjski pianista i wokalista Stephen Ridley, a także rosyjski muzyk Sergey Zhukov. W swoich kanałach social media program wykorzystała też Kia. W Google Play aplikacja zanotowała już ponad 10 tys. pobrań. Po chwili zabawy muszę przyznać, że robi bardzo pozytywne wrażenie, a efekty po jego użyciu są zdumiewające. Choć, jeśli spojrzymy na oceny programu, są one dość... różne.

Jeżeli Artisto odniesie sukces na miarę Prisma, będzie to ciekawy przypadek, kiedy nietuzinkowy i fajny produkt staje się ofiarą swojego własnego pomysłu. Konkurencja przejmuje ideę, modyfikuje ją nieznacznie i wypuszcza pod własną marką. Dodanie przetwarzania klipów wideo w Prisma nie wywoła już zatem takiego efektu, bo będzie wtórne. A kto wie, czy Mail.ru nie zrobiło tego po prostu lepiej i nie przebije Prismy pod względem popularności. Zresztą podobnych przypadków nie trzeba szukać daleko - w analogiczny sposób postępuje Facebook podkradając funkcje m.in. Snapchatowi.

Artisto jest dostępne w sklepie Google Play oraz AppStore. Program jest oczywiście bezpłatny.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AplikacjeAndroidMobileprisma