Felietony

Arek Skuza "PARP wykonał dobrą robotę"

GM
Grzegorz Marczak

Rocznik 74. Pasjonat nowych technologii, kibic wsz...

74

Oczywistym jest, że wielu z nas prowadząc projekty finansowane przez PARP klnie i narzeka na biurokrację, sztywność, formalizację programów PARPu (8.1, 8.2, 1.4 itp.). Autorem tekstu jest Arek Skuza Wielokrotnie byłem wśród tych narzekających. Mam na koncie prowadzenie pięciu projektów 8.1, d...

Oczywistym jest, że wielu z nas prowadząc projekty finansowane przez PARP klnie i narzeka na biurokrację, sztywność, formalizację programów PARPu (8.1, 8.2, 1.4 itp.).

Autorem tekstu jest Arek Skuza

Wielokrotnie byłem wśród tych narzekających. Mam na koncie prowadzenie pięciu projektów 8.1, dwóch projektów 3.1 i doradztwo w kilku projektach 1.4. Telefony, zmiany harmonogramu, wywalanie terminów i żądanie zwrotu kwot. Wszystko przeszedłem osobiście. Generalnie na tym blogu nie znajdziesz opisów i refleksji na temat czegoś czego sam nie przeszedłem i nie doświadczyłem osobiście.

Pewnego razu w jednym z prowadzonych przeze mnie programów 8.1 (sprzedanych w efekcie do duuuużej stacji muzycznej) zakupiliśmy w ERA GSM zestaw z abonamentem za pomocą Tele Era. Kurier dostarczył zestaw za 269 PLN, potwierdzeniem dostarczenia był list kurierski (list przewozowy). Kurier nie był upoważniony do podpisywania niczego innego czyli w tym przypadku dokumentu potwierdzającego wydanie rzeczy. W efekcie PARP cofnął wydatek (list przewozowy nie był podstawą do udowodnienia, że zakup był prawidłowo dokonany). W efekcie opóźniono nam wypłatę 250k PLN o 3 miesiące (konieczna zmiana harmonogramu płatności).

Zatem wiem co to absurdy RIFu, ale mimo wszystko uważam, że robota PARP jest fenomenalnie ważna. Dlaczego:

SUMA porażek

Żaden fundusz inwestycyjny nie jest wstanie zaryzykować tak wiele dla budowy polskiej gospodarki. PARP finansował wielokrotnie projekty trudne, ryzykowne z wielu powodów, ale finansował je dając ludziom szansę. Suma porażek jaką sfinansował PARP daje solidne podstawy polskiej przedsiębiorczości wybitej przez Niemców i sowietów. Kładzie fundament pod umiejętności, doświadczenia polskich młodych ludzi, którzy bez programów PARP nie mieliby szansy finansować swoich pomysłów.

$$$ w gospodarkę

Czytałem kiedyś, że jakiś procent, nie pamiętam jaki, pieniędzy z PARP pozyskują grupy przestępcze i wyłudzają tę kasę. Co w efekcie robią? Kupują auta, idą do fryzjera i jedzą w restauracjach. Oczywiście gangi narkotykowe robią podobnie. Zarabiają krwią innych i wydają na dobra luksusowe. Oczywiście zmierzam do tego, że nawet te wyłudzone napędzają gospodarkę czy nam się to podoba czy nie, ale nie chcę się na nich koncentrować. Zbankrutowane projekty także kupowały usługi, produktu, budowały rynki pracy. Można obwiniać PARP, że źle wybrał, źle zainwestował, ale gospodarka zyskała najwięcej dzięki pieniądzom od PARP (żaden fundusz prywatny nie ma takie siły nabywczej)

Nowe firmy, podatki

UWAGA: jestem za niskimi podatkami, jestem za modelem w Texasie obowiązującym (bez podatków). Uważam jednak, że skoro je płacimy to płaćmy. Albo wyprowadźmy się do innego kraju, Schengen jest fajne. PARP doprowadził do powstania wielu rynków, których nie było. Np. rynku doradców takich jak firmy, które pozyskują finansowanie. Zatem PARP nie tylko stworzył firmy dając im pieniądze, ale wywołał powstanie specjalistów doradzających, pracujących dla beneficjentów.

Rynek inwestycyjny

Żaden fundusz nie byłby wstanie wyprodukować takiej masy narybku do dalszych przejęć i inwestycji. Powstał dzięki PARP zespół firm, które utworzyły początek łańcucha pokarmowego. Tysiące podmiotów w lepszej i gorszej kondycji, stoją jako potencjalne inwestycje dla KFK, VCs, Business Angels itp. Nie byłoby ich gdyby nie PARP. Mówiąc najogólniej wybieraj, przebieraj, kupuj i sprzedawaj – masz wybór.

Ten post nie jest napisany na zlecenie PARP. Osobiście znam władze PARP, ale nikt z PARP nie prosił mnie o napisanie tego post’a. Nie jest to post, który twierdzi, że PARP aspiryną na wszystko jest. Nie jest to post, który twierdzi, że PARP najlepszy jest. Jest to post napisany przez kogoś kto pozyskał kilkanaście milionów na rozwój przedsiębiorstw, prowadził firm a także programy PARP. Jest to post oparty na moich doświadczeniach. Więcej o nich tutaj: http://de.linkedin.com/in/arekskuza/

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot