Felietony

Apple zrobi netbooka? Tylko za ile?

Grzegorz Marczak
Apple zrobi netbooka? Tylko za ile?
25

Dzisiaj we wszystkich serwisach IT można przeczytać plotkę na temat tego, że Apple będzie robić netbooka z ekranem dotykowym. Plotki te podobno potwierdziło kilka źródeł. Przyznam, że informacja taka nie jest dla mnie specjalnym zaskoczeniem - Apple nie egzystuje w próżni i kryzys tak samo wpływa...

Dzisiaj we wszystkich serwisach IT można przeczytać plotkę na temat tego, że Apple będzie robić netbooka z ekranem dotykowym. Plotki te podobno potwierdziło kilka źródeł. Przyznam, że informacja taka nie jest dla mnie specjalnym zaskoczeniem - Apple nie egzystuje w próżni i kryzys tak samo wpływa na tę firmę jak i na każdego innego producenta sprzętu i oprogramowania.

Nie da się też ignorować rynku mniejszych i tańszych laptopów zwanych netbookami - rosnąca sprzedaż tego typu sprzętu w ostatnich kwartałach 2008 miała znaczny wpływ na sprzedaż komputerów osobistych. Pytanie tylko czy jeśli Apple zrobi netbooka będzie to nadal tani komputer?

Niektórzy specjaliści twierdzą, iż netbook w wykonaniu Apple byłby bezsensownym posunięciem ponieważ firma ma już w swoim portfolio MacBook Air - małego cienkiego laptopa. Dla przypomnienia ten najcieńszy na świecie laptop kosztuje u nas w sklepie jedynie 8,700 PLN i przy czym przedstawiciele kategorii netobook-ów to kwota od 1000 do 1500 PLN (oczywiście są też droższe modele ale raczej nie nazywał bym ich netbookami).

Po kilku miesiącach obcowania z sprzętem od Apple muszę przyznać, że największą zaletą jest doskonały system operacyjny. Natomiast komputer sam w sobie jest to chyba jeden z najdroższych gadżetów komputerowych jakie są na rynku (i jakie kupiłem). Legendy o tym, że komputery z systemem operacyjnym Apple się nie zawieszają, są niezawodne i praktycznie nie wymagają wyłączania to niestety tylko legendy (bo może kiedyś tak było). Apple produkuje sprzęt porządnej jakości i wycenia go dwa razy drożej niż konkurencja (wspaniały biznes).

Jeśli Apple zrobi netbook z pewnością jego największą zaletą będzie nadal system operacyjny - możliwe, że sprowadzając komputer z zagranicy, przy słabym kursie dolara (na który się szybko nie zapowiada) może uda się go kupić w granicach 2 - 3 tysięcy złotych. Możliwe jednak, że apple uzna go za cud technologiczny zbliżony do Macbook Air i zaproponuje jakąś kosmiczną cenę (chociaż ile można zapłacić za 10 cali - bo taki podobno będzie miał ekran nowy komputerek od Apple).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Applemacbook pronetbook