Felietony

Facebook się zmienia a co z Naszą Klasą?

Grzegorz Marczak
Facebook się zmienia a co z Naszą Klasą?
16

Facebook zapowiedział wczoraj dość spore zmiany jakie zajdą na stronie głównej tej największej na świecie i najdynamiczniej rozwijającej się platformy społecznościowej. Z pewnością zmiany te są odpowiedzią na rosnącą popularność Twittera ale i nie tylko. Twitter to moim zdaniem nadal serwis dla geek...

Facebook zapowiedział wczoraj dość spore zmiany jakie zajdą na stronie głównej tej największej na świecie i najdynamiczniej rozwijającej się platformy społecznościowej. Z pewnością zmiany te są odpowiedzią na rosnącą popularność Twittera ale i nie tylko. Twitter to moim zdaniem nadal serwis dla geeków (nawet jeśli jest ich 6 milionów). Facebook natomiast to mainstream, i jeśli uda mu się przekonać ludzi do nowej filozofii komunikacji i wymiany informacji (lifestreaming) to może to być poważny hamulec w rozwoju takich serwisów typu FriendFeed czy Twitter (a przynajmniej w ich drodze do masowej popularności)

Co się zmienia na Facebook - przede wszystkim strona główna oraz nasz profil. Z tego co zrozumiałem teraz głównym elementem serwisu stają się lifestreaming czyli informacje od naszych znajomych, i z innych źródeł również zewnętrznych . W celu większego zaangażowania użytkowników informacje z zewnętrznych źródeł będą pokazywane na bieżąco a nie tak jak to było do tej pory czyli odświeżane raz na 10 minut. Warto też wspomnieć iż zostaną dodane specjalne filtry które mogą pomóc nam w zapanowaniu nad dużą ilością nowych informacji.

Nowa strona przypominać będzie nieco FriendFeed (a przynajmniej takie są moje skojarzenia). Moim zdaniem bardzo dobry ruch Facebook-a bo o ile przeciętny internauta może nie do końca rozumieć idee Twittera to w Facebook nie będzie trzeba mu tłumaczyć co to za lista ciągle zmieniających się informacji.

Dobry ruch Facebooka (moim zdaniem). Szczerze mówiąc spodziewał bym się iż podobną funkcjonalność wprowadzi Nasza-Klasa. Z pewnością ci co mieli znaleźć swoich znajomych z dawnych lat już to zrobili (a przynajmniej większość) - teraz serwis służy do utrzymywania kontaktów, dzielenia się zdjęciami, komentowania swoich rodzinnych wydarzeń itp. Czy więc proste zdanie "napisz co u ciebie słychać" opisujące okienko z możliwością wpisania statusu nie wpasowuje się idealnie w to czym jest teraz NK ?

Wprawdzie mamy w "jakiejś" formie powiadomienia (powiadomienia, ostatnio dodane zdjęcia itp) o tym co zrobili nasi znajomi - ograniczają się one jednak do raportu z tego co zrobili w samym serwisie. Rozszerzenie takich informacji i zrobienie z nich jednej z głównych funkcjonalność mogło by spowodować, że użytkownicy zaangażują się jeszcze bardziej i będą spędzać więcej czasu w serwisie.

Bardzo ciekawy jestem czy Nasza Klasa będzie podążać drogą Facebooka ? Moim zdaniem powinna (nawet jeśli korzyści z nowych funkcji nie będą natychmiast policzalne).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu