Apple

Zmodyfikowane iPhone’y wracają na niemiecki rynek

PK
Piotr Kurek
6

Apple znalazło sposób na rozwiązanie problemu związanego z zakazem sprzedaży niektórych modeli iPhone’ów w Niemczech. Te znów pojawią się na półkach sklepowych w całym kraju.

Pamiętacie orzeczenie niemieckiego sądu nakazujące firmie Apple zaprzestanie sprzedaży niektórych modeli iPhone’ów na terenie całego kraju? Z początku mówiło się tylko o wycofaniu ich z Apple Store, jednak po kolejnych naciskach ze strony Qualcomm i wpłaceniu przez producenta układów Snapdragon kaucji zabezpieczającej w wysokości 1,34 mld euro zakazem zostali objęci także partnerzy detaliczni i telekomy. Dziś Apple poinformowało o przywróceniu sprzedaży modeli iPhone 7 i iPhone 8.

Zobacz też: Apple wycofuje iPhone’a 7 i 8 ze sprzedaży w Niemczech. Qualcomm nie odpuszcza

Apple by móc ponownie sprzedawać objęte zakazem modele iPhone’ów musiało przygotować ich zmodyfikowane wersje, o czym mówiło się od kilku dni. Układy Intela montowane w iPhonie 7 i 8 naruszały patenty firmy Qualcomm dotyczące tak zwanego envelope tracking pozwalającego na lepsze zarządzanie baterią przy odbieraniu i wysyłaniu sygnału. Dziś firma z Cupertino poinformowała, że zdecydowała się na dość radykalny krok — modele starszych smartfonów — w tym iPhone 7,  7 Plus, 8 i 8 Plus, które ponownie trafią na niemiecki rynek mają zamontowane chipy dostarczane przez Qualcomm — jedyną alternatywę, która nie narusza patentów tej firmy.

Apple w swoim oświadczeniu skierowanym do prasy atakuje Qualcomm i mówi wprost, że firma ta ogranicza konkurencyjność i swoimi praktykami kupowania patentów lub powoływania się na takie, które nie mają niczego wspólnego z technologią mobilną, nęka nie tylko Apple, ale także partnerów firmy. To w ostateczności uderza w samych użytkowników i ogranicza innowacyjność.

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym Apple spotkało się z zakazem sprzedaży swoich urządzeń. Na początku grudnia ubiegłego roku podobny wyrok wydał chiński sąd, jednak firma znalazła sposób na jego obejście — wydanie odpowiedniej aktualizacji usuwającej sporne funkcje opatentowane przez Qualcomm.

Zobacz też: Zakaz sprzedaży iPhone’ów w Chinach. Apple łatwo się nie podda

Źródło: MacRumors

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: