Moje przemyślenia

Apple zarabia na PC więcej niż TOP5 producentów łącznie? Nawet jeśli to nieprawda to miażdżą konkurencję swoją marżą

GM
Grzegorz Marczak
57

Znany internetowy analityk Horace Dediu po raz kolejny wywoła ciekawą dyskusję na temat Apple i ich osiągnięć jeśli chodzi o generowanie zysków. Tym razem sprawa się tyczy rynku PC, rynku który ostatnio przeżywa duże problemy zaliczając rok do roku spadki jeśli chodzi o sprzedaż. Otóż Horace...

Znany internetowy analityk Horace Dediu po raz kolejny wywoła ciekawą dyskusję na temat Apple i ich osiągnięć jeśli chodzi o generowanie zysków. Tym razem sprawa się tyczy rynku PC, rynku który ostatnio przeżywa duże problemy zaliczając rok do roku spadki jeśli chodzi o sprzedaż.

Otóż Horace Dediu robiąc kilka założeń wyliczył, że Apple tak naprawdę zarabia na PC więcej niż Assus, Acer, Lenovo, HP i Samsung razem przy czym oczywiści ilościowo ma najsłabsze wyniki. Z porównania wyszło, że przychód na jednego sprzedanego Macbooka to blisko 1400 dolarów czyli średnio prawie dwa razy więcej niż u pozostałych producentów. Jeśli chodzi natomiast o marżę to Apple zbliża się do 20%, pozostali producenci są na poziomie 2-6%. Biorąc pod uwagę te liczby oczom naszym ukazuje się dość bolesna wizja dla rynku PC w której to jedno Apple sprzedając najmniej generuje więcej niż TOP5 producentów na rynku PC.

Wykres z serwisu asymco.com

I prawie byłaby to prawda gdyby nie fakt, że dane te są tylko przybliżone. Do tego warto nadmienić, że nie wymieniają wszystkich elementów które należałoby w tym momencie porównywać. Przede wszystkim rynek PC to Windowsy tak samo jak Macbook to OS X. W przypadku Apple w tym porównaniu zyski ze sprzedaży systemu razem z komputerem wliczane są do bilansu producenta oprogramowania czyli Apple. W przypadku innych producentów na sprzedaży systemu zarabia w głównej mierze Microsoft i to tam trzeba byłoby poszukać tych pieniędzy i dodać odpowiednią kwotę per PC do zestawienia. Może to nie wpłynąć znacząco na takie porównanie ale może zmieć dysproporcje w zarobkach per PC.

Mimo tych uwag powyższy wykres świetnie pokazuje efektywność Apple w biznesie. Ich marża miażdży nie tylko ten rynek, ale również rynek mobilny. Udało im się stworzyć masowy, mainstremowy produkt premium, na którym zarabiają średnio pięć razy więcej niż konkurencja.

Pytanie co dalej z rynkiem PC pozostaje otwarte? Każdy z wymienionych producentów intensywnie inwestuje w rynek mobilny, niektórzy jak Samsung z bardzo dobrym skutkiem. Starty na PC będą jednak duże bo przy takich marżach zarabia się tutaj na ilości sprzedaży a ta niestety z roku na rok spada. Czy Intel i jego Ultrabooki są w stanie zahamować ten trend? Wierzyłem, że tak będzie ale najnowsze dane za Q4 2012 na razie tego niestety nie pokazują.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

rynek PC