Moje przemyślenia

Facebook Home na iPhone'a w przygotowaniu? Chat Heads już są

Marcin Kamiński
5

Po wydaniu oprogramowania Home na mobilny system operacyjny Android, Facebook przygotowuje się do wdrożenia podobnego rozwiązania na konkurencyjne platformy. Rozmowy z Apple oraz Microsoftem już trwają - przyznał Adam Mosseri, dyrektor produktu w Facebooku. Czy oznacza to, że już niebawem nakładka F...

Po wydaniu oprogramowania Home na mobilny system operacyjny Android, Facebook przygotowuje się do wdrożenia podobnego rozwiązania na konkurencyjne platformy. Rozmowy z Apple oraz Microsoftem już trwają - przyznał Adam Mosseri, dyrektor produktu w Facebooku. Czy oznacza to, że już niebawem nakładka Facebook Home pojawi się na iOS oraz Windows Phone? Tego mimo wszystko nie wiadomo.

Facebook Home to jedna z głośniejszych nowości zaserwowana w ostatnim czasie przez największy serwis społecznościowy świata. Oprogramowanie pozwalające lepiej zintegrować mobilny system operacyjny smartfona lub tabletu z Facebookiem zbiera różne opinie od użytkowników, mimo to Mark Zuckerberg pragnie wprowadzenia nowego rozwiązania nie tylko na telefonach z Androidem, ale także urządzeniach konkurencji.

Jak ujawnił w wywiadzie dla Bloomberga Adam Mosseri, pracujący w Facebooku na stanowisku dyrektora produktu, tworzone obecnie oprogramowanie Home zostało zaprezentowane firmom Apple i Microsoft, a od tamtego momentu pomiędzy firmami toczą się rozmowy na temat współpracy. Jak przyznaje jednak przedstawiciel Facebooka, do żadnych finalnych ustaleń do tej pory nie doszło.

Czy jest realna szansa na wprowadzenie Facebook Home na iOS i Windows Phone? Może być o to trudno, twórcy tych systemów operacyjnych chronią bowiem swoje produkty, podczas gdy Android stworzony przez Google to platforma z otwartym kodem źródłowym, na której twórcy oprogramowania mogą sobie zwyczajnie pozwolić na więcej swobody. Zatem nawet jeżeli Home od Facebooka pojawi się na telefonach nowych producentów, jego wygląd i zakres funkcji mogą odbiegać od tego, co mieliśmy okazję zobaczyć na Androidzie.

Jak ujawnił sam Adam Mosseri, Facebook jest skłonny dostosować swoje oprogramowanie do życzeń Apple, a nawet wydać je pod inną nazwą niż Home. Co zatem zobaczymy? Sam jestem bardzo ciekaw! Jedno jest pewne - wszystko idzie w kierunku tego, aby Facebook mógł jeszcze więcej zarabiać na reklamach mobilnych, które w Home prędzej czy później się pojawią, czego w swoich wypowiedziach nie ukrywa nawet sam Zuckerberg. Współpraca pomiędzy Facebookiem a Apple czy Microsoftem może zależeć więc od tego, czy firmy dogadają się co do podziału zysków.

Tymczasem na iOS dostępna jest już nowa wersja aplikacji mobilnej Facebooka, oznaczona numerem 6.0. Przynosi ona kilka zmian w wyglądzie, największą nowością są jednak Chat Heads, czyli wyskakujące powiadomienia o nowych wiadomościach w postaci okrągłych avatarów znajomych:

Źródło: Bloomberg

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhoneFacebookAndroid