Apple

Apple Watch głównym bohaterem badania "medycznego", które okazało się sporym sukcesem!

Kamil Świtalski
13

Apple od kilku lat coraz bardziej stawia na możliwie najdokładniejsze czujniki w swoich urządzeniach. Teraz chwali się wynikami badania, które u uczestników wykryło nieprawidłową pracę serca.

Apple od wielu lat dość mocno skupia się na kwestiach zdrowotnych. Tak naprawdę pierwszym pierwszym poważnym krokiem w temacie było dodanie w iOS 8 aplikacji Zdrowie. Dużo poważniejsze podejście do tematu nadeszło z zegarkiem Apple Watch, którego kolejne wersje przykładają jeszcze więcej wagi do kwestii dokładniejszych pomiarów. Kilka miesięcy temu rozpoczęto badanie Apple Heart Study, skupiające się na wykrywaniu zaburzeń pracy serca. Wzięło w nim udział ponad 400 tys. chętnych — a teraz doczekaliśmy się wyników. Bardzo optymistycznie brzmiących wyników — dodajmy.

Zobacz też: Apple Watch series 4 otrzymał aktualizację i… uratował życie człowieka  

Badanie było wspólnym projektem Apple i naukowców ze Stanford Medicine. I spośród wszystkich biorących w nim udział, Apple Watch wykrył nieprawidłową pracę serca u ponad 2100 z nich (dokładniej mówiąc — chodzi o migotanie przedsionków). Otrzymali oni wówczas stosowne powiadomienia, które mogły być dobrą okazją i podstawą do konsultacji medycznej. Osoby odpowiedzialne za przedsięwzięcie twierdzą, że badanie to jest na tyle ważne (i uznawane za sukces), że pomaga wcześniej zdiagnozować problemy, które nieleczone i niezdiagnozowane mogą okazać się bardzo poważne w skutkach.

Zobacz też: Apple Watch 4 bez tajemnic: watchOS 5, węższe ramki, nowe rozmiary i wbudowany elektrokardiograf

Wyraźnie widać, że Apple cały czas brnie w kierunku dokładnych analiz medycznych — i jeżeli wierzyć wynikom tego badania, idzie im to naprawdę nieźle. Po drodze pojawia się jednak pytanie: ilu z tych 2100 pacjentów faktycznie ma powody do obaw, a ilu zegarek zaserwował fałszywy alarm? Prawdopodobnie odpowiedzi na to pytanie nie poznamy — ale od dziś wiadomo, że lepiej dmuchać na zimne. Dlatego też trzymam kciuki za dalszy rozwój technologii także w tym kierunku!

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu