Apple

Apple samo zajmie się produkcją modemów dla smartfonów iPhone

Kamil Pieczonka
2

Zanim Apple dogadał się z firmą Qualcomm i podpisał na początku kwietnia porozumienie, długo rozmawiał z Intelem, który obecnie dostarcza modemy do smartfonów iPhone. Gigant z Cupertino chętnie odkupiłby dział modemów od znanego producenta procesorów, ale rozmowy utknęły w martwym punkcie.

Apple chce projektować własne modemy

Jak donosi Wall Street Journal, rozmowy na temat przejęcia działu zajmującego się telekomunikacją w Intelu trwały od wakacji zeszłego roku, aż do początku tego roku. Zostały zawieszone na krótko przed tym zanim Apple ogłosił porozumienie z firmą Qualcomm. Dla przypomnienia, na mocy tej umowy obie firmy wycofują wzajemne pozwy sądowe, Apple zapłaci na rzecz Qualcomma nieujawnioną kwotę liczoną prawdopodobnie w miliardach USD, a sam Qualcomm będzie przez najbliższe lata dostarczał modemy 5G dla smartfonów iPhone.

Nie oznacza to jednak, że Apple porzucił pomysł przejęcia działu modemów od Intela. Obie firmy nie mogą się co prawda w tej kwestii dogadać, ale Intel bada swoje opcje i zamierza szukać innego potencjalnego kupca. Firma z Cupertino z chęcią przejęłaby projekty i ludzi zajmujących się telefonią 5G, bo jak to już wiele razy udowodniła, nie lubi uzależniać się od jednego dostawcy. Większość komponentów, z których powstają smartfony iPhone jest redundantna, to znaczy, że dostarcza je przynajmniej dwie różne firmy. Nie dotyczy to rzeczy, które Apple projektuje samodzielnie, jak np. procesory z serii Axx.

Apple pracuje zresztą już od jakiegoś czasu nad swoimi rozwiązaniami, a ludzie z Intela z pewnością byliby dużym wsparciem dla dotychczasowego zespołu. Jak doskonale widać to na przykładzie krzemowego giganta, projektowanie modemów to wcale nie taka prosta sprawa. Modem XMM 8160 miał być gotowy już jakiś czas temu, ale wiele wskazywało na to, że Intel nie wyrobi się nawet do końca roku z finalnym produktem. To właśnie jeden z kluczowych powodów podpisania porozumienia z firmą Qualcomm. Apple mógłby jednak zapewnić dodatkowe środki i przyśpieszyć prace projektowe, choć nadal bez gwarancji, że uda się stworzyć tak samo skuteczne rozwiązanie jak to jakie oferuje konkurencja.

Aktualizacja: 29.04.2019, 15:00:

Okazuje się, że Apple nie czekało nawet na zakończenie rozmów z Intelem w sprawie przejęcia ich działu telekomunikacyjnego. Jak podaje The Telegraph, w lutym pracę dla Apple rozpoczął Umashankar Thyagarajan, który wcześniej był ważnym członkiem zespołu odpowiedzialnego za projekt modemu XMM 8160.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu