Najnowszy raport przejrzystości Apple wyraźnie kłóci się z tym, co twierdzi amerykańska administracja. A jak w nim wypada Polska?
Apple odpiera zarzuty i publikuje raport przejrzystości. Wiemy jak wiele zapytań było z Polski w 2019
Apple w świecie technologii jest jedną z tych firm, które wydają się być najpewniejsze w kwestii powierzania im wrażliwych danych. Jak już wielokrotnie wspominałem — to mogą być tylko pozory i tak naprawdę wszystko to zweryfikuje czas, ale skoro już nawet Prezydent Trump "atakuje" firmę za brak współpracy, to daje nadzieję, że jest lepiej niż u konkurencji. Właściwie spór w tej sprawie non-stop trwa, a przy jego okazji wypłynęło kilka interesujących kwestii, których przypieczętowaniem była publikacja najnowszego raportu (obejmującego pierwsze półrocze 2019) związanego z rządowymi zapytaniami i spełnieniem tych próśb.
Rząd twierdzi, że Apple nie chce współpracować. Ale z tego raportu wynika co innego
Mam czasem wrażenie, że administracja amerykańska żyje w nieco innym świecie niż wszyscy. Rzuca w kierunku Apple oskarżenia dotyczące niechęci współpracy z ich strony, po czym z najnowszego raportu wynika że lwia część ich próśb jest spełniana (90%!). W zastraszającym tempie wzrasta ilość zapytań w tym temacie, pierwsza połowa 2019 to aż 36% więcej niż w poprzednim półroczu. No dobrze, ale my dzisiaj nie o USA, a o Polsce. Bo jej rownież nie zabrakło w raporcie.
Polska — duża liczba urządzeń we wnioskach od organów celnych i skarbowych związana jest głównie z dochodzeniami w sprawie oszustw podatkowych.
Ale jak duża? Hm, to już zależy na którą tabelkę spojrzymy — w Worldwide Government Device Requests znalazło się 24 zapytań (w sumie o 1,537 urządzenia), z czego 19 z nich zostało spełnionych. Sekcja Worldwide Government Financial Identifier Requests trochę mniej poraża liczbami — tam w naszej rubryce znalazło się 27 zapytań o 28 identyfikatorów — i 24 z nich zostały spełnione. Worldwide Government Account Requests to dziesięć zapytań o dziesięć kont, z których spełniono 80%. W Worldwide Government Emergency Requests przy Polsce jest jedno zapytanie, które zostało spełnione.
Jak widać — wbrew temu co twierdzi administracja Prezydenta Trumpa, to nie jest tak, że Apple nie chce współpracować. Robi to — i to w gruncie rzeczy na bardzo dużą skalę. Ale najwyraźniej odrzucenie części wniosków traktowane jest przez nią jak atak...
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu