Apple

Apple pracuje nad przenośną konsolą, rozmawia z Ubisoftem na temat gier

Kamil Pieczonka
Apple pracuje nad przenośną konsolą, rozmawia z Ubisoftem na temat gier
18

Premiera nowej wersji Apple TV 4K pozostawiła pewien niedosyt. Wcześniej pojawiały się plotki, że nowa wersja może zostać wyposażona w mocny procesor i układ graficzny, aby pełnić rolę pełnoprawnej konsoli. Wygląda jednak na to, że nadzieja na konsolę od Apple jeszcze nie umarła.

Apple pracuje nad przenośną konsolą

Mocniejsze wejście Apple w rynek gier z pewnością bardzo mocno ożywiłoby całą branżę. Pierwsze próby związane z abonamentem Apple Arcade nie były udane. Owszem Apple dysponuje ogromną bazą ponad 1 mld urządzeń, na których można grać w gry dostępne w abonamencie, ale ani iPhone, ani iPad nie są specjalnie dedykowane do grania. Dlatego wypuszczenie na rynek dedykowanej konsoli mogłoby być znacznie lepszym bodźcem. Szczególnie jeśli to urządzenie dostałoby mocniejszy układ graficzny.

W przypadku smartfonów czy tabletów Apple skupia się na smukłości obudowy. Jednak tworząc konsolę inżynierowie nie mieliby takich ograniczeń, a jeśli byłoby możliwe skorzystanie z aktywnego chłodzenia, jak chociażby w przypadku Nintendo Switch, to zarówno procesor jak i układ graficzny mogłyby być znacznie wydajniejsze. Ba według ostatnich plotek Apple miałoby się pokusić o zastosowanie GPU obsługującego raytracing. Miałby to być całkiem nowy układ poza modelami z rodziny A i M.

To jednak nie wszystko. Na rynku gier to nie urządzenie jest najważniejsze, a dostępne na nim gry. Wspominane już Nintendo Switch może znacznie odstawać wydajnościowo od PS5 i Xbox Series X/S, ale mimo wszystko nadal po 4 latach od premiery sprzedaje się rewelacyjnie. Duża w tym zasługa biblioteki gier jakie oferuje japońska firma. Apple nie ma takich tradycji, bazuje głównie na ofercie innych deweloperów. Co ciekawe podobno rozmawia teraz z Ubisoftem co ma zaowocować obecnością tytułów tej firmy na nowej platformie. Byłoby to z pewnością duże wydarzenie, a takie tytuły jak Assasin's Creed czy The Division na przenośnej konsoli mogłyby przyciągnąć uwagę graczy.

To wszystko to jednak póki co tylko spekulacje. W przeszłości już wielokrotnie mówiło się o urządzeniach dla graczy jakie miałoby szykować Apple, ale ostatecznie żadne z nich nie ujrzało światła dziennego. Nie ulega jednak wątpliwości, że Apple musi rozwijać się w kolejnych branżach jeśli chce dalej rosnąć, a rynek gier wydaje się bardzo obiecujący.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu