Moje przemyślenia

Apple potrafi sprzedać wszystko co ma logo jabłka czyli rekordowy czwarty kwartał!

GM
Grzegorz Marczak
10

Apple ogłosiło wyniki finansowe za Q4 2010 i znowu padły rekordy. W czwartym kwartale przychód firmy osiągnął ponad 20 miliardów dolarów, jeśli chodzi o zysk kształtuje się on na poziomie 4,31 miliarda dolarów. Oba wyniki to kolejne rekordy jeśli chodzi o wyniki finansowe. Jobs stworzył maszynę d...

Apple ogłosiło wyniki finansowe za Q4 2010 i znowu padły rekordy. W czwartym kwartale przychód firmy osiągnął ponad 20 miliardów dolarów, jeśli chodzi o zysk kształtuje się on na poziomie 4,31 miliarda dolarów. Oba wyniki to kolejne rekordy jeśli chodzi o wyniki finansowe.

Jobs stworzył maszynę do zarabiania pieniędzy, która jest nie tylko odporna na kryzys ale również stale zwiększająca swoją wydajność. Wydaje się, że Apple jest naprawdę w stanie sprzedać dosłownie wszystko co ma znak jabłka na opakowaniu (no może poza super myszkami:) ) i nie chodzi mi tutaj o krytykę produktów firmy ale generalnie o nastrój panujący wśród konsumentów, branży, partnerów biznesowych itp.

Jeśli chodzi o liczby związane z produktami i usługami firmy to są one również rekordowe. Oto najciekawsze z nich związane z sprzedażą i przychodami Apple w Q4:

 • 3,89 milionów komputerów mac
 • 14,1 miliona iPhonów, w całym roku wynik sprzedaży wynosi 40 milionów
 • 9,05 miliona iPodów
 • 4,19 miliona iPadów które wraz z akcesoriami wygenerowały 2,8 miliarda przychodu (więcej niż liczba sprzedanych maków ale chyba mnie niż oczekiwano)
 • iTunes osiągnął miliard dolarów przychodu
 • Liczba aplikacji dla iPada przekroczyła 30 tysięcy (czyli nadal 10 razy mniej niż dla iPhona)
 • 75 milionów ludzi odwiedziło sklep Apple w ostatnim kwartale
 • Łączne Apple posiada 317 sklepów na świecie
 • Dane jeśli chodzi o mobilny system reklamy iAds nie zostały podane - jedyny komentarz jaki padł to, że firm jest z produktu zadowolona
 • W ogłoszeniu rekordowych kwartalnych wyników finansowych brał udział również Steve Jobs, który nie omieszkał rozdać kilku kuksańców i pochwalić się dobrym wynikiem Apple TV, którego sprzedało się już ponad 250 tysięcy sztuk (w tym przypadku można śmiało powiedzieć, że cena czyni cuda). Jobs napomknął też iż liczba aplikacji w App Store osiągnęła (jednak) 300 tysięcy.

  Jeśli zaś chodzi o konkurencje to Jobs krytycznie odniósł się do strategii Google twierdzą, że zintegrowany system jaki oferuje Apple z pewnością będzie dla klienta bardziej wygodny. Przez zintegrowany miał na myśli zamknięty w jednym miejscu i całkowicie pod kontrolą firmy.

  To jednak nie była jedyny wytyk w stronę Google - Jobs przypomniał, że Google nie jest jeszcze w pełni gotowe z systemem dla tabletów i spowalnia producentów tego sprzętu z nowymi premierami. Do tego nowe urządzenia nie będą też oferować zbyt wielu aplikacji. Wspomniał też o tym, że 7 calowy tablet jest po prostu za mały (co oznacza, że plotki o 7 calowym iPadzie pozostaną na razie tylko plotkami) a cena takich urządzeń to następny duży problem konkurencji. Na koniec określił przyszłość nowych tabletów konkurencji wyrażeniem " Dead on arrival"

  W całym skrypcie z spotkania nie znalazłem natomiast odpowiedzi co do sprzedaży iPadów - z jednej strony jest to sukces ale z drugiej strony porównując do poprzedniego kwartału sprzedaż tych urządzeń nie wzrosła tak znacząco jako można by się tego spodziewać. Pytanie czy jest to spowodowane problemem z dostępnością urządzenia czy też brakiem zapotrzebowania. Wydaje się, że przyczyna leży jednak w braku towaru na półkach - w sklepach w stanach podobno często można usłyszeć, że iPad jest dostępny tylko trzeba się zapisać w kolejce :)

  Czego jeszcze zabrakło w informacjach od Apple? Nie znalazłem nic na temat ebooków i sklepu Apple. Albo coś przegapiłem albo faktycznie pominięto ten temat. Ostatnio przeczytałem kilka krytycznych informacji o dostępności nowych pozycji w ibooks może faktycznie akurat z tym produktem nie poszło zgodnie z oczekiwaniami?

  Jeśli chcecie zapoznać się z całym skryptem z ogłoszenia wyników znajdziecie go na businessinsider.com

  Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

  Więcej na tematy:

  ApplejobsiPadwyniki finansowe